Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Skončila první vlna odchytu kůrovců

kůrovec
Lesníci odvedli velký kus práce. Po loňském horkém a suchém létu byly lesy Vysočiny pod obrovským tlakem kůrovců. Ohniska napadených stromů byla vidět téměř všude. Důsledkem byly stromy mizící pod řetězy motorových pil a harvestorů, protože napadené stromy musí být okamžitě vytěženy, aby se nebezpečný hmyz dále nemnožil. Kůrovcovou kalamitu utlumila zima - teplé a vlhké zimní měsíce přály houbám a plísním - jejich přičiněním značná část kůrovců zimu nepřežila. I přesto lesníci Vysočiny na jaře připravili na kůrovce desetitisíce pastí v podobě lapáků a lapačů. Tuto odborně a organizačně náročnou činnost zvládli na výbornou a pomocí nich a další nahodilé těžby kůrovce z lesů do značné míry odstranili.
 

 
 

Kvůli trvajícímu kůrovcovému nebezpečí však i letos zopakuje Kraj Vysočina tzv. monitorovací lety. "Díky nim mohou být rychle a včas odhaleny nově vznikající kůrovcová ohniska, především v plošně rozsáhlých nebo obtížně přístupných lesních porostech. Lesy budeme s lesními hospodáři tímto způsobem monitorovat v návaznosti na počasí a vývoj kůrovců až do letošního podzimu," informoval Zdeněk Chlád s tím, že podobnou aktivitu vyvíjí i Ministerstvo zemědělství ČR.


Mezi oblasti se zaznamenanými ohnisky patří hlavně nejnižší polohy Vysočiny: Moravskobudějovicko, Náměšťsko a Třebíčsko. Hlavní pravidlo: Pokud nechcete, aby kůrovec zasáhl i další stromy v okolí už napadených, je třeba neváhat, kácet  a podle situace dříví odkorňovat. Nenechat ho ležet v lese ani jeho okolí. Tím se zabrání tomu, že se z larev vyvinou další jedinci, kteří by přelétli na okolní porosty. Kůrovec přitom není jen problémem majitelů lesů, šíří se i do měst, kde kvůli němu musejí kácet stovky vzrostlých stromů. Svou zkušenost s touto praxí má už i krajské město Jihlava.


 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 21.7.2016 / 21.7.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze