Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hrad Roštejn: Stavební sondy odhalily tajemství základů

Roštejn
Stavebně historické sondy na hradě Roštejn odhalily nové okolnosti jeho středověké minulosti. Potvrzuje domněnku, že místní kaple byla postavena dříve než hradní ochoz, který k ní z jedné strany přiléhá. „Mezi zdmi ochozu a kaple jsme objevili niku, která nám poskytla informace o historickém vývoji hradu. Tento nález prokazuje dřívější existenci prosklených oken kaple i na straně přiléhající k hradnímu ochozu. Ochoz ve své stávající podobě, pod jehož podlahou byl objeven přibližně dva metry hluboký volný prostor až ke skalnímu podloží, byl dostavěn později,“ informovala kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková.
 

 
 

Objevený dutý prostor mezi zdmi kaple a vnější obvodovou zdí ochozu dosud schovaný pod několika vrstvami podlahy obohatí už na jaře díky originální skleněné podlaze prohlídkový okruh. Návštěvníci si budou moci na několika metrech prohlédnout skalní podloží včetně historického založení stavby a původní propojení stavby s přírodou. „Tuto stavební úpravu chystáme na jaro příštího roku, bude součástí velkých stavebních změn, které souvisí s naší snahou přiblížit objekt hradu poslední historicky hodnotné fázi, což je přelom 19. a 20. století,“ říká architekt Michal Zlatuška.


Velké stavební změny včetně zásadních změn v expozicích čekají hrad Roštejn v následujících letech. Kraj Vysočina, jako vlastník hradu, plánuje za evropské peníze změnit hned dvě prohlídkové trasy. „Plánujeme obohatit expozice o více než 35 % nových exponátů, které máme prozatím uloženy v depozitářích. Předpokládá se restaurování mnoha olejomaleb a historického nábytku. I přesto, že stavba bude pro novou turistickou sezónu limitující, chceme ji zařadit do prohlídek a s opatrností veřejnosti ukázat její průběh. Pro odbornou veřejnost a technické školy bychom rádi připravili prohlídky stavbou s komentářem architekta, restaurátora, malíře i stavitele. Rádi bychom tak popularizovali jejich práci,“ uvedla Kateřina Rozinková.  


Objevená sklíčka budou předlohou pro nové zasklení kaple. „Při vyhodnocování historických sond našel pan kastelán velké střepy středověkých okenních bucen, tedy výplně oken. Stanou se předlohou pro výrobu replik, které vrátí historickou podobu oknům kaple. Jde o výjimečný nález, který nám pomohl správně určit jejich správný rozměr,“ prozradil architekt Michal Zlatuška.  


Hrad Roštejn prošel rozsáhlou rekonstrukcí naposledy ve druhé polovině minulého století. Kraj Vysočina, jako současný vlastník, je připraven investovat v následujících dvou letech do obnovy jeho historické podoby prostřednictvím evropských i svých zdrojů zhruba 70 miliónů korun. Součástí stavebních i interiérových úprav bude také korekce kolizní zeleně, která akutně ohrožuje jak statiku historického objektu, tak stabilitu skalního podloží.


 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 19.7.2016 / 19.7.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze