Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

O vítězství v Soutěži první pomoci se utkalo 34 týmů mladých zdravotníků

Soutěž první pomoci
Mezinárodní tábor Zálesí – Mladé Bříště nedaleko Humpolce hostil 22. ročník Soutěže první pomoci. Vyměnit zkušenosti si přijelo na 160 vyučujících i žáků středních zdravotnických škol nejen z Česka a Slovenska, ale také z Dolního Rakouska a Německa. Nejlépe si vedli studenti VOŠZ a SŠZ Trutnov, druhé místo získali mladí zdravotníci ze střední zdravotnické školy z Jihlavy. „Cílem už tradiční akce je rozvoj spolupráce v rámci zemí evropské unie v oblasti první pomoci a prevence úrazů, ale také podpora partnerství Kraje Vysočina s regiony Dolní Rakousko a Nitranský kraj,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Martin Hyský s tím, že velkou přidanou hodnotou soutěže je rozvoj komunikačních schopností v cizím jazyce.
 

 
 

Soutěž každoročně organizuje krajská Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola, Škola obchodu a služeb a Jazyková škola s právem státní zkoušky Jihlava (OA, SZŠ a SOŠS Jihlava) za finanční podpory Kraje Vysočina. Čtyřčlenné týmy studentů středních zdravotnických škol absolvovaly hned několik modelových situací, které musely v přírodním prostřední v blízkosti tábora okamžitě řešit, to vše pod dohledem rozhodčích složených ze současných i bývalých pracovníků Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.


První den soutěže řešili mladí zdravotníci celkem tři modelové situace. „První stanoviště bylo velmi náročné. Jednalo se členy ekologické skupiny v chatě, kde se propadla střecha, na místě byl zmatek, někteří lidé byli v bezvědomí, soutěžící řešili tržné rány, ale také hřebík v noze,“ uvedla organizátorka soutěže a zástupkyně ředitele OA, SZŠ a SOŠS Jihlava Marie Říhová. Také druhý případ byl složitý. Deset figurantů z Německa odehrálo situaci kolem zneužití alkoholu, někdo byl v bezvědomí a na místě bylo i utonutí, takže soutěžící resuscitovali, museli si poradit s agresivními opilými lidmi, navíc vše s využitím cizího jazyka. Čistou mysl a profesionální přístup museli předvést i v případě amputace prstů a popáleniny.


Druhý den na ně čekal úraz cyklisty, havárie dvou vozidel a motorky, infarkt, alergická reakce kojence na štípnutí včely a komunikace s jeho hluchoněmou matkou a posledním úkolem bylo stanoviště táboráku, popáleniny a otrava jídlem. „Pozoruji, že oproti minulému ročníku pořadatelé připravili více figurantů a častěji volili hromadná zranění. Pokud zkušenosti ze soutěže zachrání byť jen jeden lidský život, má to smysl,“ okomentoval praktickou stránku soutěže radní Martin Hyský.


Profesionální záchranáři všechny modelové situace a zásahy jednotlivých týmů detailně rozebrali a zvolili nejlepší mladé zdravotníky, ale také nejlepšího velitele a nejlepší figuranty, kteří si převzali hodnotné a praktické ceny, například v podobě sportovních potřeb nebo kapesního lékařského slovníku. „Profesionální záchranáři studenty chválili a pochvalovali si vzestupnou tendenci soutěžních výkonů a samozřejmě kvalitní přípravu pedagogů zdravotnických škol. Skvělé je, že i samotní soutěžící si účast velmi pochvalovali a byli spokojení,“ uzavřela organizátorka soutěže Marie Říhová.


Vítězná družstva

1. místo: VOŠZ a SZŠ Trutnov

2. místo: OA, SZŠ a SOŠS Jihlava

3. místo: SZŠ a VOŠZ Ostrava

Týmy z Dolního Rakouska se umístily 15. – 20. místě, tým z Nitranského samosprávného kraje na 21. – 24. místě.


Nejlepší velitel

Lucie Kudelová ze SZŠ a VOŠZ Ostrava


Nejlepší figuranti (voleni anketou mezi soutěžícími)

Monika Dočekalová z OA, SZŠ a SOŠS Jihlava (modelová situace autohavárie – velká tržná rána na hlavě, stěžovala si na menší citlivost, podezření na poranění krční páteře)

Lucie Talpová, z OA, SZŠ a SOŠS Jihlava , modelová situace se dvěma useknutými prsty

 


 

Soutěž první pomoci

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 23.6.2016 / 23.6.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze