Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Rok řemesel na Vysočině: Připravují se projekty Cihlu k cihle a Opravujeme zemědělskou techniku

Teifoc
V rámci tematické konference Technické fórum Kraje Vysočina 2016 ve Valči byly vyhodnoceny stávající vysočinské technické projekty pro žáky základních a středních škol, ale také představeny novinky, které řadu originálních aktivit made in Vysočina rozšíří a doplní. Podle informací Jany Fialové, radní Kraje Vysočina připravuje kraj aktivitu zaměřenou na mladé stavebníky a od září by ve spolupráci s Krajskou správou a údržbou silnic Vysočiny měl odstartovat projekt středních škol zaměřený na budoucí opraváře zemědělské techniky. Tedy na nejuniverzálnější studijní obor.
 

 
 

TEIFOC: Cihlu k cihle

Základním pilířem současného průmyslu je stavebnictví. Bez něj by nestály haly pro výrobu, nerozvíjela by se silniční síť, stagnovala by šetrná péče o kulturní památky… Novou nastupující generaci stavařů, architektů a konstruktérů oslovuje už na základních školách Kraj Vysočina prostřednictvím stavebnice Teifoc. Školní set obsahuje kvalitní kopie skutečných cihel a děti si tak mohou postavit svůj první dům podle přiloženého návodu nebo podle své fantazie. Práce s touto pomůckou podporuje jemnou motoriku, fantazii, preciznost, dětskou tvořivost a prověřuje autorovu trpělivost.

„Právě v těchto dnech finišuje odborný tým s přípravou metodiky pro práci s touto stavebnicí. Žáci druhých stupňů základních škol a jejich starší spolužáci na středních stavebních školách budou pracovat se stavebnicemi, které pro základní školy nakoupí partneři a pro střední školy kraj. Zajímavá konstrukční soutěž by mohla být například postavena na jejich spolupráci,“ říká Jana Fialová.

Na práci se stavebnicí Teifoc na základních školách mohou žáci navázat studiem stavebních oborů na krajských průmyslových školách, které přichází s nabídkou spolupráce na projektu Postav si svůj dům.

      

Teifoc

                                                                                                                                                    

Opravujeme zemědělskou techniku

Zatím pracovní název projektu Opravujeme zemědělskou techniku má základ v nabídnuté spolupráci sedmi středních škol a Krajské správy a údržby silnic Vysočiny. Je to pouze několik týdnů, kdy ředitel této krajské instituce Jan Míka přišel s nabídkou využití vyřazené techniky pro případné účely vykonávané praxe odborných středních škol. Budoucí řidiči, opraváři v oblasti údržby, oprav a diagnostiky jak zemědělské, tak i dopravní a manipulační techniky v mechanizovaných provozech nejen zemědělských podniků budou od září „dávat dohromady“ resp. repasovat traktory, které řadu let využívaly krajští silničáři. „Oprava techniky patří k nejvyhledávanějším oborům, modernizace a repase jsou denní prací v každém druhém podniku, a proto není na škodu, aby si obdobnou práci vyzkoušeli studenti už na střední škole. Navíc není vyloučeno, že škola bude moci opravený traktor prodat a vylepší si tak svůj rozpočet,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy a majetku Libor Joukl.

 

AutomechanikAutor fotky: V. Kunc


Z průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR vychází, že v Kraji Vysočina 31% rodičů zvažuje doporučit svým dětem studovat střední průmyslovou školu, 34% rodičů má zájem, aby jejich dítě studovalo řemeslo – odborné obory.

 


  • tisk@kr-vysocina.cz

 

Rok řemesel na Vysočině

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 9.6.2016 / 9.6.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies