Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Počin roku

Mobilní verze webu

Zlatá jeřabina 2015 patří Folkovým prázdninám a restaurování varhan v Osové Bítýšce

Zlatá jeřabina
Slavnostní podvečer na Zámku Světlá nad Sázavou odhalil letošní vítězné majitele Zlaté jeřabiny 2015. Jsou jimi Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou – vítěz kategorie Kulturní aktivita a za soutěžní část ankety Péče o kulturní dědictví vynesly hlasy veřejnosti na pomyslnou první příčku restaurování varhan v kostele svatého Jakuba Staršího v Osové Bítýšce. „Kraj Vysočina se pyšní řadou kvalitních kulturních akcí, které si každoročně vytvářejí nové a nové příznivce. Tentokrát fanoušci ocenili neobyčejný hudební festival, který má jedinečný dramaturgický koncept, a restaurování hudebního nástroje, který spojuje duchovní i kulturní dění v obci na Žďársku. Gratuluji,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která vítězům předala ocenění.
 

 
 

Jednotlivé veřejně posuzované aktivity obou kategorií letošní ankety si dohromady připsaly celkem přes osm a půl tisíce hlasů, což je o zhruba 1100 hlasů více než v minulém roce. Kraj Vysočina jednotlivým vítězům udělil finanční odměnu, kterou získají vždy tři nejoblíbenější kulturní počiny v každé kategorii.


Výsledky ankety Zlatá jeřabina 2015


Kategorie: Kulturní aktivita

1. Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou (finanční odměna 30 tisíc korun)

Folkové prázdniny jsou neobyčejným hudebním festivalem. Trvají osm dní, které mnozí návštěvníci stráví jako své skutečné hudební, výtvarné, taneční prázdniny, ve kterých mohou být aktivními i pasivními účastníky. Festival vznikl v roce 1986, v letošním ročníku ankety získal 558 hlasů. Ocenění patří Městskému kulturnímu středisku, Náměšť nad Oslavou, které prázdniny organizuje. Více na http://www.folkoveprazdniny.cz/.


 Cenu od náměstka hejtmana Kraje Vysočina Vladimíra Novotného přebírá vedoucí Folkových prázdnin Věra Szemlová

Folkové prázdniny


2. Noc na Karlštejně – Roštejn (finanční odměna 20 tisíc korun)

Projekt členů Divadelního souboru Karla Čapka Třešť a Skupiny historického šermu Hebrix Třešť získal 369 hlasů. Divadelní představení mělo v jejich podání premiéru v roce 2011 a od té doby se s ním můžete pravidelně setkávat nejen na Vysočině, ale prakticky po celém Česku. Celkem už členové odehráli třicet repríz a pravidelně vystupují právě na hradě Roštejn nebo na zámku v Telči. Více na www.noc-na-karlstejne.eu a www.dscapek.cz.


Cenu od radní Kraje Vysočina Marie Kružíkové přebírá herečka Jitka Havlíčková a produkční a zástupce vedoucí souboru Zdeněk Havlíček.

Noc na Karlštejně

3. Trampský širák – Hanesův mlýn u Štoků (finanční odměna 10 tisíc korun)

Trampský širák získal letos 310 hlasů. Ankety Zlatá jeřabina se účastní pravidelně a téměř pravidelně se umisťuje na předních příčkách. Stejně jako za rok 2014 získal i za rok 2015 třetí místo v této kategorii. V minulém roce se na Hanesově mlýně uskutečnil 12. ročník festivalu folk, country a trampské hudby a hlavní hvězdou programu byl Karel Gott. Festival v roce 2015 navštívilo přibližně 8 500 diváků. Více na: www.trampskysirak.cz.


Cenu od radního Kraje Vysočina Martina Hyského přebírá Zdeněk Chaloupka

Trampský širák 
Kategorie: Péče o kulturní dědictví

1. Restaurování varhan v kostele sv. Jakuba Staršího v Osové Bítýšce (finanční odměna 30 tisíc korun)

Jednomanuální mechanické varhany z dílny Františka Svítila mladšího z roku 1872 byly masivně napadeny červotočem a zároveň roky nespatřily známku údržby. Důkladná rekonstrukce špičkového odborníka Dalibora Michka vzácný nástroj zachránila a opět může sloužit účastníkům bohoslužeb i při pořádání varhanních koncertů. Na financování restaurování se ve velké míře podílela obec Osová Bítýška a přispěla i dotace na obnovu kulturních památek z rozpočtu Kraje Vysočina. Obnova varhan v majetku Římskokatolické farnosti Osová Bítýška získala 609 hlasů.


Radní Kraje Vysočina Jana Fialová předává ocenění administrátorovi farnosti Jiřímu Jenišovi

Varhany

 

2. Obnova terasy zámku se zimní zahradou v Náměšti nad Oslavou (finanční odměna 20 tisíc korun)

V roce 2015 byla provedena komplexní obnova teras a konstrukce bývalé zimní zahrady na jižní straně hlavní zámecké budovy zámku v Náměšti nad Oslavou. Renovace navrátila této části zámku původní podobu z konce 19. století včetně repliky původní dlažby, obnovy litinového roštu původního vytápění a součástí prací bylo i obnovení původního prosklení. Akce byla financována z investičního programu Ministerstva kultury ČR a vyžádala si celkové náklady ve výši téměř 5 miliónů korun. Od září 2015 jsou terasy se zimní zahradou zpřístupněny návštěvníkům zámku. Cenu za 501 obdržených hlasů získal Národní památkový ústav, Územní památková správa v Českých Budějovicích.

 

 Cenu od náměstka hejtmana Kraje Vysočina Vladimíra Novotného přebírá kastelán zámku Marek Buš

Náměšť

¨


3. Obnova mobiliáře v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou (finanční odměna 10 tisíc korun)

V roce 2015 pokračovaly práce na celkové dlouhodobé architektonické a umělecké obnově poutního areálu. Restaurátor Miroslav Šach a akademický malíř Jiří Štourač se zaměřili na mobiliář kostela. Obnovili a elektrifikovali deset bohatě řezaných konzolových zrcadlových svícnů v úrovni prvního ochozu, dále nástěnné konzolové svícny a pět závěsných luceren ve tvaru hvězdy v přízemí objektu. Restaurátoři pracovali i na nástěnných dekorativních malbách na hlavních pilířích v přízemí interiéru kostela, které byly stejně jako ostatní prvky ve velice špatném stavu. Na celkových téměř 900tisícových nákladech se podílel Kraj Vysočina částkou 350 tisíc a Město Žďár nad Sázavou 250 tisíci. Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou II, která má kostel v majetkové správě získala za obnovu 463 hlasů a za třetí místo ve své kategorii deset tisíc korun.


Radní Kraje Vysočina Zdeněk Chlád předal ocenění a šek faráři Vladimíru Záleskému

Zelená hora
Slavnostní vyhlášení a předání darů vítězům ankety Zlatá jeřabina 2015 se uskutečnilo na  Zámku Světlá nad Sázavou společně s vyhlášením výsledků ankety Skutek roku 2015 a Žena regionu.


Zlatá jeřabina je vyhlašována od roku 2005. Jde o anketu, ve které rozhoduje svými hlasy veřejnost.

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 8.6.2016 / 8.6.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Počin roku

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze