Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Havlíčkobrodská galerie dnes zahajuje výstavu Josef Lada nejen dětem

Josef Lada
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila na květen a červen letošního roku výstavu jednoho z nejznámějších českých umělců - malíře Josefa Lady. „Na výstavě budou veřejnosti zpřístupněny dva zrestaurované obrazy z cyklu osmi velkoformátových panelů – Jak se dělají noviny, které byly vytvořeny dle předlohy na papíře za podílu Josefa Lady pro mezinárodní výstavu PRESSA Die Internationale Presse Austellung Köln v Kolíně nad Rýnem. Tento cyklus, byl poprvé v papírové formě představen prvními čtyřmi kresbami 1. července 1928 v Českém slově. Po výstavě byl pak celý seriál obsahující dvacet dva výjevů vydán jako zvláštní vydání A-Z novin,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
 

 
 
Obrázky Josefa Lady, které můžete v GVU v Havlíčkově Brodě vidět od 6. května do 10. července 2016, jsou jedním ze symbolů českého kulturního dědictví. Důvodem je pravdivost a věrnost zobrazeného, protože malý Josífek si v dětství vzal k srdci radu své maminky, aby maloval pouze to, co viděl a zná, a po celý svůj tvůrčí život se tímto doporučením řídil.   

Jeho cesta k malování nebyla lehká, ale odhodlání a přesvědčení mu pomohlo překonat všechny překážky a splnit si svůj dětský sen. Díky své cílevědomosti a píli nám pak zanechal velmi rozsáhlé dílo, které čítá na 15 000 kreseb a asi 550 obrazů. Vybrat z tohoto úctyhodného počtu jen několik desítek, které by obsáhly celou jeho šíři, nebylo vůbec lehké, přesto jsme se pokusili představit jeho tvorbu v co největším záběru. Tedy od Ladových karikaturistických začátků a hledání vlastního charakteristického rukopisu, přes ilustrační tvorbu do dobových humoristických časopisů a dětských knih různých autorů až po vlastní autorské knihy. A to vše pak završit Ladovými typickými obrazy přibližujícími nám scenerie venkovského života včetně jeho tradičních svátků a zvyků, které se k nim pojí a jsou vlastně takovou obrazovou kronikou českého venkova s jeho svéráznými postavami na konci 19. století.   

Od počátku 20. století se začaly měnit i Ladovy Hrusice a postupně se vytratily typické figury Ladova dětství, tak se je autor snažil alespoň připomenout a zvěčnit prostřednictvím svých obrázků, které si časem ve svých představách a snech přetvořil v jakýsi výtvarný vzor idylického venkovského života.         

Pozvánka J. Lada
                                                                                        
  • Více informací Hana Nováková, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
 

Josef Lada

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 6.5.2016 / 6.5.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze