Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Drahomír Smejkal

 

 
 

Drahomír Smejkal


Obor: Výsek pilníků a rašplí


Drahomír Smejkal pochází z Jihlavy, zde se také v roce 1974 vyučil v oboru pilnikář pod záštitou továrny na pilníky TONA Pečky n. p., závod Jihlava. Jednalo se o pokusný ročník, který reagoval na tradici tohoto řemesla sahající do období 1. republiky na Svratecko a poptávku po vyučených řemeslnících.


Poté pracoval ve výše zmíněné továrně na strojním výseku pilníkových těles. Po absolvování základní vojenské služby přešel na ruční výsek pilníků a rašplí, kde se prováděly různé speciální úkoly, pro které by bylo náročné seřizovat sekací stroje. V této továrně působil Drahomír Smejkal až do roku 1992, kdy si otevřel vlastní dílnu.


V té mu pomáhá jeho mladší syn Pavel, někdy také starší syn David. Kromě výroby standardních rašplí a pilníků se jejich firma věnuje i výrobě rašplových a pilnikových specialit. Spolupracuje při výrobě různých typů rotačních kotoučů na opracování dřeva, plastů i kovu. K jejich zákazníkům patří i firmy zabývající se výrobou protetických pomůcek či chirurgických nástrojů. Prosazují se i na zahraničních trzích - v Německu, Rakousku, ale také Japonsku či USA.


V roce 2005 mu ministr kultury udělil titul Nositel tradice lidových řemesel v oboru ruční výsek pilníků a rašplí.


V roce 2016 získal titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina.


 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 2.5.2016 / 2.5.2016 | Zveřejnit od: 7.8.2017
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura > Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze