Součástí programu byl příspěvek Krajské správy a údržby silnic Vysočiny. Ředitel krajské příspěvkové organizace Jan Míka komentoval aktuální situaci kolem silniční zeleně na Vysočině. „Od listopadu 2015 do března letošního roku jsme u silnic druhých a třetích tříd pokáceli přes 1500 stromů, které byly nebezpečné nebo prosychaly. Dobrou zprávou je, že náhradní výsadba kopíruje pokácené stromy množstvím i druhovou skladbou,“ uvedl Jan Míka, který zároveň ve své prezentaci představil úspěšně realizované projekty z operačního programu životní prostředí. Krajská správa čerpá peníze evropské unie na revitalizaci alejí, kterých se už podařilo obnovit několik desítek.
Se svými tématy se zapojili i zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kteří se také zabývali tematikou projektů. Uvedli doporučení, co je dobré do projektů zahrnout a co naopak ne. Na řadu přišly i fotky, které jasně ukazovaly, co je u silnic vhodné sázet. Jiří Klápště z Ministerstva životního prostředí ČR nakonec ve své prezentaci přiblížil možnosti finanční podpory péče o doprovodnou zeleň komunikací. Zaměřil se na podmínky čerpání podpory, administrativní náležitosti a rozklíčoval výdaje, které do podpory náleží a které naopak ne.
Názorné ukázky úspěšně ukončených projektů pomohly zodpovědět otázky financování i mnohých úskalí při jejich realizaci. Závěrem debaty o zeleni cest, silnic a dálnic se účastníci semináře shodli, že je dobré vytvářet funkční vegetační lemy, které by jednak pomáhaly komunikace vhodně začlenit do volné krajiny a navíc by korespondovaly s požadavky uživatelů silnic. Vzhledem k složitějším majetkovým a prostorovým poměrům zaznělo doporučení sázet kolem cest dočasnou zeleň – takzvané krátkověké dřeviny, které se nerozrůstají.
Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze