Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

Příspěvkové organizace Kraje Vysočina společně propagují 700. výročí narození Karla IV.

Tisková konference Karel IV.
Celá Česká republika včetně Kraje Vysočina si letos připomíná 700. výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. Krajské příspěvkové organizace v oblasti kultury a cestovního ruchu se proto spojily a společně připravily řadu akcí, které významné jubileum připomenou. „Skvělé na celém projektu je, že dokládá schopnost spolupráce všech našich příspěvkových organizací z oblasti kultury a cestovního ruchu. K propagaci realizovaných i plánovaných aktivit vztahujících se k tomuto výročí přispěl i Kraj Vysočina, a to formou mimořádné dotace ve výši 190 tisíc korun,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která zároveň připomněla, že všechny akce včetně termínů a míst, kde se uskuteční, najdeme na speciálních webových stránkách http://karel-700-vysocina.cz/.
 

 
 

K nejvýznamnějším počinům věnovaným osobnosti panovníka patří výstava Karel IV. a jeho doba, kterou Muzeum Vysočiny Jihlava připravilo ve spolupráci se Státním okresním archivem. Vernisáž výstavy se uskuteční dnes vpodvečer a k vidění v prostorách muzea bude až do 5. června. „Návštěvníci se můžou těšit na zajímavá fakta o vládě Lucemburků v českých zemích a významné jsou i poznatky o Jihlavě ve 14. století podle stavebně historických a archeologických pramenů. K vidění budou i výjimečně vystavované originály listin,“ přiblížil Martin Kos z jihlavského muzea s tím, že součástí výstavy jsou i dvě tematické přednášky 31. května a 7. června.

 

Do programu oslav patří i slavnostní večer 13. května v kostele Povýšení sv. Kříže v Jihlavě, na kterém  vedle dobové hudby zazní dramatizované čtení z kronik a vlastního životopisu Karla IV. v podání herců Horáckého divadla. A také další krajské příspěvkové organizace plánují zajímavé akce, například Muzeum Vysočiny Třebíč prostřednictvím své pobočky v Moravských Budějovicích připravuje exhibici výtvarných prací žáků a regionálních výtvarníků s názvem Karel IV. našima očima. „Muzeum Vysočiny Pelhřimov bude v červnu a v červenci lákat na unikátní výstavu Historické dudy, které poskytne prostory hrad Kámen a v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě je už teď k vidění výstava Karel IV. a jeho doba v původních fotografiích Alexandra Paula ze 40. let 20. století,“ informovala radní Marie Kružíková. To Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě pracuje na výstavě, kterou uvede v říjnu a v listopadu – Karel IV. v české ilustraci a grafice. Těšit se můžeme i na muzikál Noc na Karlštejně nebo na poutavé čtení Pohádek na schodech v Horáckém divadle v Jihlavě.


Příspěvková organizace kraje Vysočina Tourism chystá v rámci oslav netradiční a zábavné kostýmové prohlídky na hradě Roštejn na Jihlavsku. O víkendu 20. a 21. srpna se odehraje příběh Čekání na jeho Výsost Karla IV., ve kterém se bude mísit současnost s minulostí. Ve strhujícím programu vystoupí profesionální herci a rozhodně to bude stát za to,“ zakončil ředitel Vysočina Tourism Tomáš Čihák.


 

Tisková konference k oslavám 700. výročí narození Karla IV.

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 21.4.2016 / 21.4.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze