Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

Zástupci z Kraje Vysočina se jeli inspirovat do Holandska

Větrné mlýny
Delegace z Kraje Vysočina ve složení ředitelé a zaměstnanci v sociálních službách z příspěvkových organizací Kraje Vysočina navštívila Holandsko. Během pobytu se mimo jiné seznámila s tamější sociální péčí nebo financováním služeb. Péče se v Holandsku řídí čtyřmi zákony (zákonem o zdravotním pojištění, zákonem o dlouhodobé péči, sociální podpoře a péčí o mládež). „Holanďané jsou prakticky po celý život vedeni k přípravě na důchod. Pomáhá jim v tom stabilita celého systému. Garanci nad dlouhodobou péčí má vláda nebo vládní instituce. Snahou nizozemské péče je, aby klienti mohli být doma ve vlastním známém prostředí tak dlouho, jak to jejich zdravotní stav dovolí,“ přiblížil radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.
 

 
 

Během návštěvy Holandska získala vysočinská delegace mnoho praktických zkušeností, které se týkají provozování domovů pro seniory i hospice. „Zajímavostí je, že Holandsko ročně vynakládá 12 miliard eur na sociální péči ve své zemi. Systém je založen na dobrovolnictví, například z řad příbuzných uživatelů - také převážně lidí seniorského věku, bez nichž by celá struktura poskytování péče nemohla fungovat,“ vysvětlil radní Petr Krčál.


Kromě odborných exkurzí v zařízeních, nabízejících klientům širokou škálu služeb v oblasti bydlení a péče, zástupci z Kraje Vysočina postupně navštívili řadu turisticky atraktivních míst. Zavítali do Delfty (město s bohatou historií a věhlasnou keramikou), do nizozemské metropole Amsterdam, prohlédli si i historické město Alkmaar - známé sýrovými trhy, rybářskou malebnou vesnici Volendam, ležící na pobřeží největšího nizozemského jezera Markermeer, a viděli i pobřeží Severního moře nebo Den Haag - sídlo nizozemské vlády. Poslední den pak navštívili Keukenhof - jarní zahradu Evropy s největším květinovým parkem na světě. ,,Holandsko je velmi přívětivá a krásná země. Mohlo by být pro nás jistým vzorem v oblasti mezilidských vztahů,“ uzavřel Petr Krčál.


Setkání radního Petra Krčála se zástupci tamější sociální oblastiNizozemsko


  • Aleš Urban, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 813
    e-mail:  urban.a@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 21.4.2016 / 21.4.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze