Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Žáci technických středních škol postavili sedm originálních sporťáků

KAIPAN
Půl roku trvalo žákům sedmi středních krajských škol na Vysočině postavení originálních sportovních automobilů. Projekt Postav si své auto finišuje právě v těchto dnech. Výsledky práce dvanáctičlenných týmů budou k vidění od 18. do 24. dubna v největším jihlavském obchodním centru. Tuto aktivitu navrhla před několika lety společnost Bosch Diesel Jihlava a Kraj Vysočina pro ni jako pro ideální nástroj k popularizaci technického vzdělávání nadchl více škol, než původně zamýšlel. „Synonymem projektu Postav si svoje auto je slovo KAIPAN. Kraj Vysočina jako vůbec první umožnil žákům krajských technických center v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově, Žďáře nad Sázavou, Chotěboři, v Moravských Budějovicích a v Bystřici nad Pernštejnem mimoškolní aktivitu, která tu ještě nebyla, která zúročí teorii v příjemnou praxi s obrovskou přidanou hodnotou,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství.
 

 
 

Zájem o práci na stavbě vlastního auta a o pozici v konstrukčních týmech předčil všechna očekávání. „Je to pro nás důležitý signál, že chuť studovat technické obory se zajímavou přidanou hodnotou mezi mládeží stále roste. V současné době do lavic technických středních škol na Vysočině denně zasedá více než 4600 studentů. Tento týden se konají jednotné přijímací zkoušky a technické obory patří mezi vyhledávané a díky masivní podpoře Kraje Vysočina také mezi velice atraktivní a žádané. Stejně jako byl výjimečný samotný projekt, bude výjimečná i prezentace jeho výsledků. Mluvím o automobilech, které dnes disponují SPZ a technickým průkazem a jejich konstruktéři se postupně stali jejich řidiči. Na silnici tyto pyšné řidiče nepřehlédnete, a to byl náš cíl,“ říká Jana Fialová.


Podobně cílenou aktivitou v Kraji Vysočina je projekt Postav si svůj dům založený na spolupráci škol, měst a stavebních firem. Města, která budou cokoli stavět nebo modernizovat, vyzvou k projekční přípravě studenty stavebních průmyslovek. Vlastní stavba bude moci být realizována prostřednictvím firem a za pomoci studentů. Tento model už funguje na přístavbě Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě, kde stavbaři a studenti společně staví budovu určenou pro dílny praktické výuky.


Kaipan 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 14.4.2016 / 14.4.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze