Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Podél silnic na Vysočině přibývají pytle plné sesbíraných odpadků

Čistá Vysočina 2016
Zhruba dva a půl tisíce kilometrů kolem silnic Vysočiny získá čistší vzhled díky projektu Čistá Vysočina. Do 8. ročníku tradiční akce se letos přihlásilo přes 22 tisíc lidí. Uklízí jednotlivci, školy, obce, komerční firmy, sbory dobrovolných hasičů, ale například i turisté nebo rodinná centra. Zbavit přírodu několika kilogramů odpadků se rozhodli také radní Kraje Vysočina i zástupci Krajského úřadu Kraje Vysočina. Dnes odpoledne se vybavili pevnými botami, rukavicemi a vyrazili sbírat odpad za Jihlavu. „Zájem účastníků rok od roku roste. Což se odráží i v sofistikovanější logistice plánování a realizaci této aktivity. Letos jsme například požádali dobrovolníky, aby v rámci registrace zanášeli informace o uklízených úsecích do speciální elektronické mapy, a tak eliminovali překrývané úseky,“ informuje radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Martin Hyský.
 

 
 

Krajští radní Marie Kružíková, Martin Hyský, Zdeněk Chlád, ale také náměstek hejtmana Vladimír Novotný i ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec sesbírali několik pytlů odpadků. Našli například rozbitý mobilní telefon, několik metrů dlouhý kabel i krabičku plnou rozmočených značkových cigaret. Nejčastěji likvidovali nedopalky, obaly od jídla nebo PET lahve. „V minulém roce jsme objevili stolní počítač i s pevným diskem, ale i velké množství pneumatik,“ vypočítává náměstek Vladimír Novotný. A radní Marie Kružíková si účast na tradiční akci pochvaluje: „Je vidět, že lidé v Kraji Vysočina jsou ochotní se do podobné akce zapojit. Že nejsou lhostejní k tomu, jak příroda u nás na Vysočině vypadá a přispějí i vlastním dílem.“


Tradiční jarní úklid organizovaný v rámci aktivit Zdravého Kraje Vysočina je jednoznačně nejmasovější akcí v historii Kraje Vysočina. „Nejvíce přihlášených je tradičně z Havlíčkobrodska, naopak nejslabší je účast na Pelhřimovsku,“ přiblížil koordinátor úklidu Oldřich Sklenář z Krajského úřadu Kraje Vysočina, který zároveň připomněl, že mapa přihlášených úseků je včetně pokynů k dispozici na odkazu www.kr-vysocina.cz/cistavysocina. „Tradičně se do sbírání zapojují i úředníci krajského úřadu, a proto jsem se rozhodl přispět také. Letos používáme nejmodernější technologii sběru takzvaný ruční sběr, a to nás hodně baví,“ vtipně okomentoval přiloženou ruku k dílu i ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.


„Za 7 let akce Čistá Vysočina se díky lidské všímavosti, angažovanosti a pomoci podařilo přírodu očistit o několik stovek tun odpadu. Je vidět, že nám na Vysočině není příroda lhostejná, dokážeme se spojit a nejen okolí silnic odpadků zbavit. Za to všem účastníkům patří velký dík,“ vyjádřil se radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

 

Pravděpodobně největší počet sběračů bude kolem silnic k vidění o nadcházejícím víkendu 16. a 17. dubna a také o týden později. Proto by řidiči nejen o víkendech měli na účastníky projektu oblečené v reflexních vestách dávat při cestách pozor a počítat s větším ruchem kolem silnic.

 Letos si jednotlivé úklidové čety mezi sebou rozdělí téměř 11 tisíc kusů pytlů na plasty a více než 12 tisíc kusů pytlů na ostatní komunální odpad. S odklízením odpadu pak pomůže Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina. V minulém roce téměř 22 tisíc účastníků sesbíralo 98 tun odpadu, také v letošním se budeme snažit o rekord! Sbíráme do 24. dubna.

 

 

 

Čistá Vysočina 2016

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 13.4.2016 / 13.4.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze