Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

Hejtman Jiří Běhounek: Lékaři bez hranic mají podporu v krajských nemocnicích Vysočiny

Lékaři bez hranic
Všech pět nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina deklarovalo podporu projektům pomoci organizace Lékaři bez hranic. Jejich zástupci proto s obecně prospěšnou společností, která prostřednictvím dobrovolníků přináší lékařskou péči tam, kde je to nejvíc potřeba, uzavřeli dohodu o spolupráci. „Smlouva umožňuje zdravotnickému personálu nemocnic snadněji spolupracovat s Lékaři bez hranic. Pokud se některý z lékařů minimálně s dvouletou praxí rozhodne účastnit se některé z misí, za určitých podmínek získá povolení k účasti na výběrovém řízení, na přípravném předodjezdovém odborném školení a nakonec i neplacené pracovní volno na samotnou misi, pokud tedy jeho absence neohrozí chod daného oddělení,“ vysvětlil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Tímto krokem dává Kraj Vysočina a nemocnice v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě i v Pelhřimově jasně najevo, že oceňují poskytovanou lékařskou pomoc těm, kteří ji potřebují nejvíce – v ozbrojených konfliktech, během epidemií, hladomorů nebo po přírodních katastrofách, a smlouvou podporu deklarují. Společná úmluva tak usnadní možné výjezdy lékařů, zdravotních sester i ostatního zdravotnického personálu z krajských nemocnic s Lékaři bez hranic.


„S myšlenkou přišel primář ARO z Nemocnice Nové Město na Moravě Dušan Mach, který s Lékaři bez hranic spolupracuje a misi v zahraničí už absolvoval. Podobná zkušenost dokáže narušit pracovní stereotyp a lékaře nabít novou energií,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek. Lékaře podobná zkušenost v terénu, kde často chybí jinak standardně používané moderní přístroje, velice obohacuje a může být v důsledku přínosem i pro nemocnici, kam se daný lékař vrátí.


Lékaři bez hranic mají aktuálně uzavřenou dohodu pouze s devíti zdravotnickými zařízeními, především s fakultními nemocnicemi po celém Česku, a s dalšími by spolupráci rádi navázali. Pouze v Kraji Vysočina se k podpoře projektu připojily plošně všechny nemocnice včetně jejich zřizovatele Kraje Vysočina. „Volno k účasti na misi v délce do tří měsíců v jednom kalendářním roce se nemocnice zavazují poskytnout neprodleně po obdržení žádosti od Lékařů bez hranic. V případě mise přesahující tři měsíce je volno zaměstnancům poskytnuto do jednoho měsíce,“ přibližuje podmínky dohody ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber.


V současnosti Lékaři bez hranic působí v téměř 70 zemích světa. V terénu mají kolem tří tisíc mezinárodních spolupracovníků ze zdravotnických, administrativních i technických profesí. Za Českou republiku a Slovensko dohromady evidují na 100 zdravotníků. Jejich lékařské programy zahrnují od základních očkovacích kampaní až po komplexní chirurgické zákroky. V roce 2014 poskytli přes 8 miliónů konzultací a hospitalizovali více skoro 512 tisíc pacientů. 


  • tisk@kr-vysocina.cz
  • foto na titulce z archivu organizace Lékaři bez hranic (http://www.lekari-bez-hranic.cz/)

 

Spolupráce krajských nemocnic s organizací Lékaři bez hranic

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 6.4.2016 / 6.4.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze