Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hrad Kámen letos slaví 700. výročí. Své brány otevře už tento víkend!

Hrad Kámen
O prvním dubnovém víkendu vstoupí Hrad Kámen do nové 43. sezóny, která bude mimořádně pestrá. Na letošek připadá 700. výročí od první písemné zmínky o hradu a obci. „Připravený je proto bohatý program, který oživí a ozvláštní dvanáct víkendů od května do srpna. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavou výstavu středověkých hudebních nástrojů, gotickou a raně renesanční hudbu nebo sjezd historických řemenových motocyklů, které jsou samy o sobě unikátem,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která zároveň prozradila, že první dubnovou sobotu zaplatí návštěvníci nižší vstupné.
 

 
 

Přijďte oslavit 700 let ušlechtilého manství na hradě Kámen. V dubnu je prozatím otevřeno pouze o víkendech, od května do září už každý den vyjma pondělí. Na červen a červenec je plánována výstava historických dud, která představí středověký nástroj králů i žebráků. K vidění bude i nástroj používaný na dvoře Karla IV. „Letošní novinkou budou speciální prohlídky hradu pro děti, které se uskuteční o vybraných víkendech v každém měsíci. Jejich hlavním cílem bude děti pobavit a zároveň je poutavou formou poučit o historii hradu,“ prozradila radní Marie Kružíková.

 

Pobyt na hradě je velmi příjemný v jakémkoliv ročním období, a to i díky udržovanému parku, kde se v této sezóně jednou měsíčně uskuteční komentované prohlídky. Navíc se hrad ve dnech 11. a 12. června potřetí připojí k celoevropské populární akci Víkend otevřených zahrad. Vedle komentovaných prohlídek parku čeká návštěvníky znalostní kvíz, malířská dílna a květinové vazby v interiérech hradu.

Ve dnech 4. až 6. července se na památce na Pelhřimovsku uskuteční akce s názvem Kámen napříč staletími určená pro všechny věkové kategorie. Skupina historického šermu seznámí návštěvníky se zbraněmi, způsobem boje a každodenním životem rytíře.

Hrad bude hostit i Pohár motorových dvoukolek. 16. července se setkají majitelé nejstarších motocyklů nejen české výroby, kteří uctí 110. výročí pacovského závodu. Rodiny s dětmi se mohou těšit na Kámenské hradohraní 13. a 14. srpna, kdy nebudou chybět ani šermířské souboje a pohádky.


V průběhu prázdninových měsíců ožije hrad i po setmění. 5. 7., 30. 7., 13. 8., a 27. 8. Můžou zájemci absolvovat večerní prohlídky, a to formou krátkých divadelních scének. Ve vybraných dnech budou navíc zpestřeny o šermířské souboje. Na vlastní kůži návštěvníci zažijí, jak vypadaly nejzásadnější okamžiky historie hradu. Ostatní noční prohlídky seznámí návštěvníky s každodenním životem na panském sídle v 19. a na počátku 20. století.

 

Hrad Kámen patří pod Muzeum Vysočiny Pelhřimov, příspěvkovou organizaci Kraje Vysočina. V minulé sezóně 2015 ho za svůj turistický cíl zvolilo téměř 15 800 lidí, v roce 2014 hrad dokonce navštívilo přes 16 300 turistů.

 Bližší informace včetně otevírací doby a výši vstupného najdete zde.

 

Akce na Hradě Kámen pro letošní sezónu

11. a 12. června celoevropská populární akce Víkend otevřených zahrad

4. až 6. července Kámen napříč staletími (šermíři)

16. červenec Pohár motorových dvoukolek (setkání majitelů nejstarších motocyklů české výroby)

13. a 14. srpna Kámenské hradohraní (šermířské souboje a pohádky)

5. července, 30. července, 13. srpna a 27. srpna večerní prohlídky formou divadelních scének

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu,
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 249, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz

 

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 30.3.2016 / 30.3.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze