Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kotlíkové dotace

Mobilní verze webu

Desítky trofejí zvěře zdobily sál ve Žďáře nad Sázavou

Žďár hostí výstavu loveckých trofejí
V sále Hasičské vzájemné pojišťovny ve Žďáře nad Sázavou se ve druhé polovině března uskutečnila chovatelská přehlídka trofejí zvěře ulovené v roce 2015 v honitbách na Žďársku. Chovatelskou přehlídku uspořádala Českomoravská myslivecká jednota – okresní myslivecký spolek Žďár nad Sázavou, kterému organizaci v souladu se zákonem o myslivosti svěřil Krajský úřad Kraje Vysočina a městské úřady Žďár nad Sázavou, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě a Velké Meziříčí. „Chovatelské přehlídky trofejí se pořádají pro hodnocení kvality chované zvěře a kontrolu zvěře ulovené. Myslivci, ale i ostatní zájemci si můžou prohlédnout rohy, parohy a parůžky rohaté a parohaté zvěře včetně lebky oddělené před prvním krčním obratlem, ale k vidění jsou i zbraně u prasete divokého nebo lebky a kůže některých šelem,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
 

 
 

V rámci výstavy se uskutečnila také chovatelská přehlídka trofejí z Oblasti chovu jelena evropského Žďárské vrchy. Toto území vymezil krajský úřad v roce 2003 na základě návrhu držitelů honiteb Světnov LDO, Zámek Žďár a Staré Ransko. „Chov jelena evropského ve Žďárských vrších má dlouholetou tradici. Oblast byla vyhlášena z iniciativy profesora Nečase z Lesnické fakulty VŠZ Brno už v roce 1958 a od té doby tady dosahují značných chovatelských úspěchů, odloveno bylo mnoho jelenů v medailové hodnotě,“ prozradila vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Kraje Vysočina Eva Horná.

 

V současné době je i s ohledem na stávající legislativu oblast vymezena na menší ploše než tomu bylo v minulosti. Také početní stavy jelení zvěře se oproti době minulé snížily, což se pozitivně projevilo na rozsahu škod v lesních porostech. Rozhodující slovo při hospodaření s jelení zvěří v oblasti mají vždy držitelé honiteb. Státní správa myslivosti pouze dozírá, aby byly dodržovány příslušné právní předpisy.

 

  • Více informací: Jiří Bartoš, vedoucí oddělení lesního hospodářství a myslivosti, tel.: 564 602 204, e-mail: bartoš.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 24.3.2016 / 24.3.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Kotlíkové dotace

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze