Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Soutěž Poznej Vysočinu: Čtyřicítka nejlepších řešitelů jede na VIP výlet s Krajem Vysočina

ilustrační foto
160 soutěžících letos postoupilo do finále sedmého ročníku soutěže pro žáky základních škol a víceletých gymnázií s názvem Poznej Vysočinu. S nejvyšším počtem správných odpovědí v záludném vědomostním testu o Kraji Vysočina vyhrál Jiří Klusák ze ZŠ Bystřice nad Pernštejnem. Zbytek medailových míst si odvezli studenti Gymnázia Žďár nad Sázavou Tomáš Kalas a Anna Švaňhalová. Krajským finálovým kolem soutěže v letošním roce prošlo 161 žáků ze 81 přihlášených základních škol a gymnázií.
 

 
 

Čtyřicítka nejlepších řešitelů krajského kola odjíždí 20. – 21. května 2016  na VIP výlet organizovaný Krajem Vysočina do Prahy. „Kromě společenského programu, tedy návštěvy divadelního představení a setkání s herci, je pro výherce připravena také prohlídka Národního technického muzea, výstavy TITANIC, výlet lodí, návštěva jedné z komor Parlamentu ČR, zajištěn moderní hotel a dobré jídlo. Výlet má být odpovídající odměnou za mimořádné znalosti regionálních reálií,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová.


Soutěže Poznej Vysočinu se žáci mohli letos účastnit posedmé. Je určena pro náctileté druhých stupňů základních škol a víceletých gymnázií, mohou si ověřit své znalosti zejména z oblasti regionálního zeměpisu, místopisu, přírodovědy, historie, kultury a ochrany životního prostředí. Soutěž organizuje Kraj Vysočina spolu s partnery – společností NET4GAS, PSJ a Sberbank. První kolo soutěže proběhlo na jednotlivých základních školách na začátku roku a dva nejlepší řešitelé z každé přihlášené školy byli pozváni na 18. března do finálového kola v Jihlavě. Čtyřicítka nejlepších získala cestovní poukaz na dvoudenní výlet do Prahy a tři nejlepší se radovali z moderní elektroniky – mobilního telefonu nebo notebooku. Takto velkorysé ocenění mohlo být pro děti připraveno především díky podpoře všech tří partnerů.


Zadání soutěže se skládalo z 26 místopisných otázek, za které mohl soutěžící získat 62 bodů. Kromě tradičních otázek např. na rodiště významných osobností v Kraji Vysočina byla část testu věnována také znalosti regionálních značek, památek UNESCO a nově také vědomostem dětí o odpadovém hospodářství. „Vítězství v soutěži je odměnou nejen pro žáky a studenty, ale i pro jejich rodiče a pedagogy. Každoročně do finálového kola postupují velmi nadané a šikovné děti. Poděkování za podporu patří i školám, které kraji pomáhají s organizací postupových kol,“ doplnila Jana Fialová.


 Statistika finálového kola soutěže:

  • Počet otázek: 26
  • Nejčastěji správně zodpovězená otázka: Která z řek nepramení na Vysočině – Moravská Dyje, Želivka, Labe, Sázava (správná odpověď: Labe)
  • Nejčastěji se chybovalo v otázce: Jeden ze zámků v Kraji Vysočina sloužil v době po 2. světové válce jako letní sídlo prezidenta republiky na Moravě. Tomuto období, které netrvalo déle než čtyři roky, je dnes věnována část zámecké expozice. Jméno zámku? (správná odpověď: Zámek Náměšť nad Oslavou)
  • Nejrychleji odevzdaný test byl autorem vyplněn za: 14:34 min., autorkou je Anna Jakoubková z GY Jihlava a díky svému výkonu bude mezi 40tkou pozvaných na VIP výlet
  • Průměrný výsledek: 37 bodů

 

Výsledky 6. ročníku soutěže POZNEJ VYSOČINU

 

1.            Jiří Klusák, ZŠ TGM Bystřice nad Pernštejnem (vynikající výsledek: z možných 62 bodů získal 61 bodů) - získal notebook

2.            Tomáš Kalas, GY Žďár nad Sázavou - mobilní telefon

3.            Anna Švaňhalová, GY Žďár nad Sázavou - mobilní telefon

4.            Sarah Šestáková, ZŠ Počátky - cena útěchy, VIP dres FC Vysočina darovaný sponzorem PSJ a.s.

5.            Anna Štrbáňová, ZŠ a MŠ Želetava

6.            Milan Janda, ZŠ Smetanova Chotěboř

7.            Ludmila Pejchalová, GY V. Makovského Nové Město na Moravě

8.            Vojtěch Linhart, GY Humpolec

9.            Barbora Štelclová, ŽS Týnská Třebíč

10.        Ondřej Kubát, ZŠ, ZUŠ, MŠ Lipnice nad Sázavou

 

„K vítězství mi určitě pomohly desítky stránek přípravy, kterou pro mě i mojí sestru připravila mamka. V testu jsem si nevzpomněl pouze na jméno technické stavebnice Merkur, ale protože jsem ji následně dostal jako jednu z hlavních cen, budu si jí teď dost pamatovat,“ říká spokojený vítěz Jirka Klusák, který do Prahy na VIP výlet od Kraje Vysočina pojede společně se svou sestrou Petrou, které test vyšel na krásných 45 bodů.

„Z výhry telefonu mám obrovskou radost, těším se i na květnový výlet do Prahy. Na studium reálií jsem ve škole dostal studijní volno a výsledek za to stál,“ prozradil druhý nejlepší soutěžící Tomáš Kalas z Gymnázia ve Žďáře nad Sázavou. Jeho spolužačka Anna Švaňhalová byla umístěním na bronzové příčce mile překvapena a pokud jde o její budoucnost, pravděpodobně se bude chtít věnovat studiu biologie.

 

Kompletní výsledky finálového kola budou v průběhu příštího týdne e-mailem zaslány na adresy zúčastněných škol.

 

Poznámka pro rodiče: Součástí materiálů, které prvních čtyřicet nejúspěšnějších soutěžících obdrželo, byly také velice důležité pokyny a organizační záležitosti pro rodiče – cestovní a průvodní informace a spojení na koordinátora cesty. Nezapomeňte potvrdit účast svých dětí na výletě, který je pro ně odměnou za úspěšnou účast v soutěži, a v pátek 20. května 2016 je přivézt do Jihlavy k výletnímu autobusu. Více informací je ve složce, která byla součástí předaných cen. Pokud by bylo třeba poskytnout další informace, je možné obrátit se na Radima Hoška, oddělení tiskové Krajského úřadu Kraje Vysočina, tel.: 724 650 269, e-mail: hosek.r@kr-vysocina.cz.

 

Partnery soutěže Poznej Vysočinu jsou společnosti: NET4GAS, PSJ, a.s., Sberbank.


Další fotky na FB.


  • Jitka Svatošová, oddělení tiskové
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz

 

Krajské kolo soutěže Poznej Vysočinu

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.3.2016 / 18.3.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze