Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hrad Roštejn otevře své brány na Velký pátek

Hrad Roštejn
Ačkoliv oficiálně začíná turistická sezóna až v měsíci dubnu, hrad Roštejn otevře své brány už o Velikonocích. Historické prostory zpřístupní nejenom o víkendu, ale i o státních svátcích - v pátek a v pondělí. „Tato sezóna je už pod taktovkou nové kastelánky a jejího manžela, kteří na hrad přišli v podzimních měsících ze státního hradu a zámku Bečov v západních Čechách,“ přiblížila Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

První letošní návštěvníci spatří svátečně nazdobené interiéry s ústředním tématem nejdůležitějších křesťanských svátků. A pokud bude přát počasí, můžou si návštěvu památky zpestřit procházkou po naučné stezce, která začíná hned u vstupu do hradu a představuje Roštejnskou oboru a její faunu a flóru.

 

Na hradě je i před začátkem sezony rušno. Přípravy na uvítání prvních turistů jsou v plném proudu a navíc se tady pohybují restaurátoři, statici, stavební historici a další odborníci rozmanitého zaměření. Kraj Vysočina, který je vlastníkem hradu Roštejn, totiž ve spolupráci se správcem hradu – Muzeem Vysočiny Jihlava, příspěvkovou organizací - připravuje projekt na revitalizaci hradních expozic do Integrovaného regionálního operačního programu. „V letošní 35. sezóně se tak návštěvníkům během prohlídek naskytne jedinečný pohled na specifické sondy provedené za účelem nezbytných průzkumů nebo přímo na práci těchto specialistů,“ prozradila radní Marie Kružíková.

 

V souvislosti s připravovanou rekonstrukcí se správci hradu obracejí na širokou veřejnost s prosbou o poskytnutí fotografií nebo jakýchkoliv dokladů vztahujících se k hradu zejména z období konce 19. století do sedmdesátých let 20. století, které by mohly přiblížit dosud nezmapovanou část historie objektu. A dále jsou vítány předměty s mysliveckou tématikou včetně trofejí, které najdou uplatnění na tomto romantickém loveckém hrádku.

 

Letos hrad nabídne dva už tradiční prohlídkové okruhy a navíc se v průběhu celé sezony mohou návštěvníci těšit na pestré množství kulturních akcí a lákadel pro všechny věkové kategorie. Plánovány jsou šermířské slavnosti, divadelní, tematické nebo noční prohlídky, ale také Hradozámecká noc. Roční návštěvnost se dlouhodobě pohybuje nad třicetitisícovou hranicí. Hrad má otevřeno v dubnu a v říjnu o víkendech, od května do září pak denně mimo pondělí. Bližší informace ohledně otevírací doby, výši vstupného a aktuálních akcí najdete na webových stránkách  http://www.hrad-rostejn.cz/.

 

Hrad Roštejn

Průzkum maleb

Specialista provádí průzkum maleb v jedné z místností hradu.


  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 249, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 14.3.2016 / 14.3.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze