Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro příspěvkové organizace kraje

Mobilní verze webu

Sanační práce ve sklepích galerie vedly k objevení neznámých prostor

Sklepní prostory galerie
Odborníci, kteří ve sklepích Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě provádějí sanační práce, objevili zazděný vchod. „Jde o vchod do další úrovně sklepa případně o klenutí nad zapomenutou studnou. V žádných historických mapových podkladech jsme ho neznamenali, zakreslený není ani v mapách jihlavského podzemí,“ říká Eva Pausarová z majetkového odboru Krajského úřadu Kraje Vysočina. Právě místo objeveného vchodu je největším zdrojem vlhkosti, kterou nasakuje zdivo nosných konstrukcí a vzlíná do přízemí objektu.
 

 
 

„Probíhá sanování sklepních prostor, bude vybudováno přisávání vzduchu z venkovního prostředí s předehřevem ve vzduchotechnických jednotkách a rozvod vzduchu do všech sklepních prostor, který posílí přirozenou cirkulaci. Přirozený pohyb vzduchu ve sklepě historicky byl a je nyní revitalizován. Z tohoto důvodu budou obnovené také některé anglické dvorky, tedy otvory provzdušňující a prosvětlující podzemí. „Do dvorního traktu byly v minulosti obnoveny všechny čtyři sklepní světlíky, do ulice budou ze tří historických obnoveny dva, jeden zůstane zazděný, protože se nachází přímo pod vchodem do budovy. Tento anglický dvorek bude nahrazen nově vybudovaným v prostoru nejhlubší sklepní koje, kde bude realizováno přisávání pro VZT,“ doplňuje Eva Pausarová. „Snažíme se co nejvíce navrátit k původnímu historickému otevření objektu a to pomocí rehabilitace nevhodně zazděných prostor. V podstatě vizuálně i fyzicky propojujeme suterén s prvním podlažím,“ vysvětluje hlavní projektant Michal Zlatuška.


Předpokládané náklady na sanační práce ve sklepích Oblastní galerie v Jihlavě vyšplhají na tři miliony korun, navýšit by je mohly vzniklé vícepráce. Hotové by měly být v červnu, potom by měl sklep sloužit galerii jako skladovací prostory a v závislosti na vlhkosti prostředí případně i jako další expoziční prostor.

 

  • Ondřej Rázl, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 724 650 270, e-mail: razl.o@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 22.2.2016 / 22.2.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze