Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Mobilní verze webu

Zástupci Zdravých krajů se sešli v Jihlavě

Logo Zdravý Kraj
Tradiční akci tento týden hostili společně Zdravý Kraj Vysočina a Zdravé město Jihlava. Setkání, které proběhlo v prostorách historické budovy radnice města, se zúčastnili zástupci Kraje Vysočina, kraje Jihomoravského a Moravskoslezského, dále představitelé Národní sítě Zdravých měst a odborné instituce CENIA. Radní Kraje Vysočina Martin Hyský otevřel krajskou prezentaci představením úspěšné kampaně Čistá Vysočina. „Loni se za účasti 22 tisíc přihlášených dobrovolníků v okolí silnic i na veřejném prostranství obcí a měst sesbíralo 98 tun odpadu. Těší nás, že ačkoliv narůstá počet sbíraných lokalit, nezvyšuje se už množství vysbíraného odpadu,“ uvedl na setkání radní Martin Hyský.
 

 
 

Druhým „domácím“ tématem byly Zásady Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování dotací na podporu naplňování a propagace principů místní Agendy 21 a Zdraví 21 na Vysočině. Jana Böhmová, koordinátorka Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21, přiblížila proces poskytování dotací. Vedoucí oddělení regionálního rozvoje Petr Holý doplnil informace o dlouhodobé spolupráci Vysočiny s Dolním Rakouskem, která by se měla v nejbližších letech zaměřit na vzdělávání a sdílení dobrých praxí například v oblasti oživení center malých obcí nebo na téma návratu žen a mužů po rodičovské dovolené do pracovního procesu.

Další program probíhal formou řízené diskuse. Nechyběly ani další body související se sdílením dobré praxe jednotlivých krajů. Například Moravskoslezský kraj se pochlubil čistou mobilitou a úspěšným tendrem na provozovatele hromadné dopravy v kraji s využitím vozidel na CNG pohon. Jihomoravský kraj zaujal rozběhnutými aktivitami v oblasti prevence drogových a jiných závislostí, kyberšikany nebo perličkou v podobě včelínů na střeše krajského úřadu. V neposlední řadě představil projekt Aleje života, který má za cíl obnovit mnohdy postupně zanikající nebo někde už dokonce zaniklý vztah člověka ke krajině. Principem je, že rodina zasadí s narozením dítěte ve své obci strom a bude se o něj starat.

Během společného setkání primátor statutárního města Jihlava Rudolf Chloupek ocenil velmi dobrou spolupráci mezi Zdravým Krajem Vysočina a Zdravým městem Jihlava a poděkoval za metodickou i finanční podporu, kterou kraj poskytuje realizátorům místní Agendy 21 v regionu. Ředitel Národní sítě Zdravých měst Petr Švec představil aktivity v rámci projektu s názvem MA21 v obcích a regionech, podpořeného Operačním programem Zaměstnanost, a poděkoval  Zdravému městu Jihlava, které se jako jediné město v Kraji Vysočina, aktivně zapojilo do vylepšení metodiky pro hodnocení udržitelného rozvoje s ohledem na metodu MA21.  • Jana Böhmová, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 586, e-mail:  bohmova.jana@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 19.2.2016 / 19.2.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze