Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Gymnazisté zachytili osudy seniorů

Příběh mého života
Půl roku připravoval sedmičlenný autorský tým studentů Gymnázia Havlíčkův Brod originální knihu. Za jejím názvem Příběh mého života se skrývají životní osudy klientů městského domova pro seniory Reynkova, se kterými žáci o dvě generace mladší na obsahu spolupracovali. „Práce na publikaci naučila mladé autory trpělivosti, nabídla jim nový pohled na historii a otevřela jim cestu k mezigenerační spolupráci. Práce s lidmi na sklonku života byla pro gymnazisty inspirativní, plná emocí a pokory,“ uvedla po přečtení prvních řádků publikace krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. Zápisky vyšly v nákladu 300 výtisků.
 

 
 

Vybraní studenti havlíčkobrodského gymnázia po několik týdnů navštěvovali konkrétní seniory, sdíleli s nimi rozmanité volnočasové aktivity a senioři se na oplátku podělili o své životní zážitky. Získané informace studenti sepsali a připravili k tisku.  Texty sepsané mj. dle pravidel orální historie by měla být užitečný všem, kteří budou mít zájem o zpřítomnění každodenního života na Havlíčkobrodsku v druhé polovině 20. a první dekádě 21. století. S laskavou trpělivostí mohl být zapsán například příběh Jaroslava Vaňka, který ještě v roce 1990 působil jako učitel němčiny na havlíčkobrodském gymnáziu a možná právě proto se ve své vzpomínání věnuje i své školní docházce. Optimistické povídání bylo základem pro kapitolu věnovanou Ervínu Bacíkovi. „Text jsem si zkontroloval, nenašel jsem v něm žádné chyby. Přiznávám, že jsem si možná něco vymyslel a něco zapomněl říct,“ s úsměvem komentuje spolupráci se studenty Ervín Bacík, sportovec tělem i duší, držitel rekordu v běhu na 800 a 1000 metrů v Havlíčkově Brodě a mistr ČSSR v basketbalu jako trenér.


„Počáteční obavy studentů i seniorů, zda se jim podaří překlenout velkou generační propsat, byly velmi snadno překonány oboustrannou vlídností a otevřeností, které se z pohledu studentů prohlubovaly v opravdové a hluboké zaujetí pohnutými životními příběhy, jež prožili senioři z našeho kraje. Nudná a nesrozumitelná změť dějepisných faktů se studentům proměnila v živoucí a palčivou inspiraci. Veřejnost pak může výsledek celého snažení posoudit prostřednictvím textů Příběhů mého života,“ uzavírá ředitel Gymnázia Havlíčkův Brod Hynek Bouchal.

 

Gymnázium Havlíčkův Brod a Denní stacionář a Domov pro seniory Reynkova společně zapojily do mezinárodního projektu Schools as generators of democratic societaty.


  • Jitka Svatošová, oddělení tiskové
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
loga
 

Gymnazisté zachytili osudy seniorů

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.2.2016 / 17.2.2016

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies