Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Mobilní verze webu

Hrad Roštejn by měl otevřít dvě nové expozice

Roštejn
Kraj Vysočina připravuje projekt na revitalizaci dvou expozic na hradu Roštejn. Mají se soustředit na historii myslivosti a lovectví. „Cílem projektu je vytvořit nové expozice, které budou adekvátním způsobem prezentovat a zpřístupňovat sbírky Muzea Vysočiny Jihlava. Plánujeme také možnost propojení prohlídky hradu s různorodými typy edukačních programů pro všechny věkové generace,“ informovala Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Nové prohlídkové trasy mají navázat na stávající okruhy A a B. První bude klasická hradní trasa původními interiéry, která nabídne pohled na historii hradu, lovecký hrad a centrum obory. V rámci druhé trasy se budoucí návštěvníci projdou bez průvodce hradními ochozy, kde si prohlídnou instalaci zaměřenou na rodiny s dětmi. „Chtěli bychom vytvořit dva druhově odlišné prohlídkové okruhy, které zaujmou co nejširší spektrum návštěvníků,“ doplnila Marie Kružíková.

Nová podoba instalací počítá s využitím moderních metod výstavnictví, jako je atraktivní grafika a IT technologie. Autoři výstavy chtějí prezentovat dosud nevystavené sbírkové předměty, jako jsou zbraně, obrazy, křesla nebo truhly. Velkou novinkou bude využití prostor kamenné věže pro expoziční účely, jež je v současnosti obtížně přístupná.

První návštěvníci přišli na plně rekonstruovaný hrad Roštejn v roce 1982. V průběhu posledních let docházelo zejména v rámci okruhu A pouze k dílčím změnám. Plánovaná revitalizace expozic by měla být tedy největší od jejich otevření.

V rámci stavebních prací se předpokládá obnova fasád, statické zajištění objektu, rekonstrukce autentických částí a prvků interiéru a včetně pořízení bezpečnostního systému. Zároveň je nezbytné restaurovat historické nástěnné malby, které budou přímou součástí návštěvnických tras.

Kraj Vysočina předloží návrh projektu do Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 – 2020 do konce července 2016. V případě, že bude projekt podpořen, začnou stavební práce pravděpodobně na jaře příštího roku a měly by pokračovat do roku 2019. V této době budou probíhat prohlídky za mírně omezeného provozu. Odhadované náklady na revitalizaci činí 55 milionu korun.


  • Kateřina Kadlecová, tiskové oddělení
    Krajský úřad Kraje Vysočina
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 12.2.2016 / 12.2.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze