Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jiří Běhounek: Historicky nejvíc peněz letos dostanou dobrovolní hasiči

Hasiči
Sbory dobrovolných hasičů na území Kraje Vysočina si mezi sebe v letošním roce podle předem jasně definovaného klíče rozdělí více než padesát miliónů korun poskytnutých Krajem Vysočina a v mimořádně štědré dotaci i státem zastoupeným Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR. Na území regionu je aktuálně 957 sborů dobrovolných hasičů, v nichž je organizováno téměř 44 tisíc osob. Zhruba jedna čtvrtina z nich je aktivní ve výjezdových jednotkách. Přibližným odhadem jsou dobrovolní hasiči přizváni k 30 % výjezdů, podle našich statistik poskytují nejčastěji technickou pomoc nebo asistují při odklízení dopravních nehod.
 

 
 

Význam a existence sborů dobrovolných hasičů se vzhledem k měnícímu se sociálnímu klimatu napříč Českou republikou může v čase posouvat, respektive už se posouvá. S přihlédnutím k masivnější modernizaci všech složek integrovaného záchranného systému si uvědomuji, že ti dobráci mohou být v čase ještě důležitějším bodem bezpečnosti nás všech. Spolupůsobí totiž nejen  při prevenci požárů, jsou připraveni sekundovat při životních pohromách a figurují jako neocenitelní nositelé společenských aktivit na venkově, ale jejich budoucí aktivity by mohly mít i širší rozměr – znají dobře katastry obcí, už dnes je jejich orientace využívána při pátrání po pohřešovaných osobách, při generování místních rizik spojených s ekologickými nehodami.

 

Při definování letošní krajské finanční podpory, která má cíleně pomoci fungování sborů dobrovolných hasičů, jsem měl možnost nahlédnout a prostudovat si řadu zajímavých statistik. Mezi členy SDH Kraje Vysočina je registrováno 9,5  tisíce žen, které figurují většinou v družstvech zaměřených na požární sport, zhruba 12 tisíc dobrovolných hasičů je mladší 26 let. Osobně podporuji členství mladých lidí ve sborech dobrovolných hasičů. Vím, že jednorázové navýšení finanční pomoci těmto sborům jejich problémy s vybavením a výcvikem nevyřeší, tady je důležitá pravidelnost. Kraj Vysočina je pro sbory dobrovolných hasičů spolehlivým partnerem, historicky svou podporu drží a navyšuje. Ještě v minulých letech byla naše krajská podpora vyšší než státní. To se nyní mění a stát posílá více peněz, než kdy jindy v minulosti. To je dobrá zpráva – pro dobrovolné hasiče, pro veřejnost i pro samosprávy, které řídí integrované záchranné systémy.

 

  • MUDr. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina

 

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 10.2.2016 / 10.2.2016

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies