Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Mobilní verze webu

Pátá badatelna na Vysočině slouží studentům Gymnázia Třebíč

Paní radní Fialová v třebíčské badatelně
Gymnázium v Třebíči se nově pyšní moderním badatelským centrem přírodních věd. Učebna vybavená pro praktickou výuku fyziky, chemie a biologie má do budoucna sloužit nejen středoškolákům, ale bude nabídnuta k bádání i žákům místních základních škol. „Nové vybavení zlepší systém odborné výuky mimo jiné i v technických oborech a zvýší možnost uplatnění absolventů také v průmyslově zaměřených oborech a podnicích. Nákladné přístroje navíc poslouží i seniorům, například jako součást výuky univerzit třetího věku,“ uvedla radní Fialová. Třebíčské gymnázium je specifické tím, že jeho badatelské centrum funguje v jedné ze stávajících učeben. V plánu je přístavba budovy, kde vzniknou samostatné prostory pro pokusy i odborné přednášky.
 

 
 

Celkem sedm specifických přístrojů představila pedagožka Eva Drbálková se svými studenty. Všichni zájemci si vybavení mohli prohlédnout nebo dokonce prakticky vyzkoušet, jako například profesionální mikroskop, infračervený spektrometr, termokameru, pracoviště optiky i mikrobiologie, úsek analýzy světla. To vše za odborného výkladu studentů osmiletého i čtyřletého gymnázia. „Stačí, když termokameru otočíme na notebook a hned vidíme, kde je největší zdroj tepla pod klávesnicí, nebo ji namíříme na okno a zjistíme, kde a jak hodně nám uniká teplo,“ vysvětloval přítomným budoucí maturant David Kohout. Pro vědecké zkoumání byl zapálený i Jakub Šturala, který představoval infračervený spektrometr. Sám vyrábí tablety KBr, které se používají při měření látek v pevné fázi. „Paní učitelka mi postup výroby ukázala a po třech, čtyřech pokusech se mi to podařilo. Důležité je, aby byla průsvitná, ale nepřelomila se,“ vysvětloval Jakub. Nové centrum je natolik moderně vybavené, že škola navázala spolupráci s pracovištěm Akademie věd ve Studenci.

 

Nová badatelská centra mají k dispozici všechna gymnázia na Vysočině zřizovaná Krajem Vysočina. Jejich vybudování a vybavení zaplatilo 33 miliónů korun z evropských dotací ROP Jihovýchod.


ROP Jihovýchod 

Otevření badatelny v Třebíči

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 4.2.2016 / 4.2.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze