Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Mobilní verze webu

Služby spojené s transformací bude moci využívat i veřejnost

Petr Krčál
V předchozích osmi letech prošla na Vysočině částečnou či úplnou transformací čtyř zařízení poskytující pobytové služby sociální péče pro osoby s mentálním postižením. V současnosti je vedle transformačních plánů na další zařízení v regionu aktuální i otázka zpřístupnění služeb, které byly v rámci tohoto procesu vybudovány. „Transformace se netýká pouze kvality bydlení osob s mentálním postižením, ale také jejich aktivizace, v návaznosti na to i zvyšování kompetencí při uplatňování na trhu práce a smysluplné trávení volného času,“ poznamenává radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.
 

 
 

Vedle nového bydlení, kdy lidé s handicapem bydlí ve svém a podle svého, tak byly vybudovány prostory pro denní a ambulantní služby nebo terapie, které by Kraj Vysočina rád otevřel pro veřejnost. „Jsme v kontaktu s rodinami, které se v domácím prostředí starají o blízké s mentálním postižením a víme tak, že by o tyto služby byl zájem. Větší uplatnění je na místě,“ podtrhuje Krčál.


Výčet služeb, které díky transformaci přibyly na Vysočině, je obsáhlý. Jsou jimi denní stacionáře, kam lidé s postižením pravidelně docházejí a věnují se různým aktivitám, a to pod vedením sociálních pracovníků. Otevřeny jsou v Náměšti nad Oslavou, Pelhřimově, Horní Cerekvi a Počátkách. „Jde o spádové oblasti, kam lidé zajíždějí z širokého okolí, což nahrává našim úvahám o zpřístupnění těchto služeb,“ doplňuje Krčál.  Zázemí pro denní aktivity je dále využíváno ve Velké Bíteši, Hrotovicích, Bystřici nad Pernštejnem, Osové Bítýšce a Kadolci. V těchto místech je staráno o klienty s vysokou mírou podpory. Transformace přinesla také sociálně terapeutické dílny. V Náměšti nad Oslavou funguje kavárna, v Pelhřimově mandlovna. Tyto služby již veřejnost využívá. 


Kraj Vysočina uzavřel v minulém roce projekty zaměřené na podporu transformace sociálních služeb plánované na období 2007 – 2015. Během této doby byly na Vysočině plně transformovány Domov bez zámku (bývalý ÚSP Jinošov) a Domov Jeřabina Pelhřimov (bývalý ÚSPMP Těchobuz). Částečnou transformací prošly Domov Kamélie Křižanov (bývalý ÚSP Křižanov) a Domov Háj, u kterého kraj zrekonstruoval jeden objekt k bydlení z vlastních prostředků. Nový domov díky tomu našlo 219 klientů. Postaveno či opraveno bylo 39 objektů v běžné zástavbě 19 obcí a měst regionu. Vzniklo 39 domácností, kde lidé žijí podle svého a ve svém. Celkové náklady se vyšplhaly na 361 milionů korun. Proces transformace je podpořen z evropských fondů, z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí a z rozpočtu Kraje Vysočina.

 

  • Více informací Petr Krčál, radní Kraje Vysočina, e-mail: krcal.p@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 1.2.2016 / 1.2.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze