Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Pavel Dobrovolný

Pavel Dobrovolný
Oceněn v roce 2015
 

 
 

Zemědělský hospodář Pavel Dobrovolný dokázal vlastníma rukama vybudovat na Vysočině ekologickou farmu, jejíž věhlas dnes dalece přesahuje území kraje. Ukázal tak příkladný podnikatelský záměr v oblasti zemědělství.Při kolektivizaci v roce 1948 přišli rodiče Pavla Dobrovolného o své hospodářství v Ratibořicích u Jaroměřic nad Rokytnou a jeho otec skončil ve vězení. Sám pak strávil převážnou část života v Praze a věnoval se technickému oboru. Když mu po desítkách let rodinné hospodářství vrátila restituce, s manželkou se rozhodli, že zchátralý statek převezmou a budou pokračovat v rodové tradici svých předků, kteří tam hospodařili už od roku 1885. V roce 1939 byla na statek uvalena nucená německá správa. Rodina své hospodářství získala zpět po válce, ale jen na krátké tři roky.

Do Ratibořic se tak Pavel Dobrovolný s rodinou vrací až v roce 1992, kdy převzal statek ve velmi zdevastovaném stavu a s obytným domem určeným k demolici. Opravovali jej celý rok, než se stal alespoň zčásti obyvatelným. Jako lidé z velkoměsta měli se současným způsobem hospodaření v zemědělství jen malé zkušenosti. Po zralé úvaze se rozhodli začít s chovem koz a po nesmělých krůčcích se všemu učili. Díky houževnatosti a píli se Pavlu Dobrovolnému a jeho rodině postupně podařilo vybudovat vyhlášenou kozí farmu s pravděpodobně největším stavem dojných koz v celé republice, jejíž věhlas dalece přesahuje území Kraje Vysočina.

Řídí se přitom pravidly ekologického zemědělství. Hlavním produktem farmy jsou bio výrobky z kozího mléka, a část produkce se honosí dokonce prestižní značkou výrobek Vysočiny. Nedílnou součástí zemědělské činnosti rodiny Dobrovolných je také rostlinná výroba a poskytování souvisejících služeb. Farma obhospodařuje v současnosti kolem 290 hektarů zemědělské půdy. V posledních letech se zaměřila na pěstování levandule lékařské. Manželé Dobrovolní navíc nabídli možnost praxe na svém hospodářství studentům střední zemědělské školy v Třebíči, střední mlékárenské školy v Kroměříži a také vysokým školám.

V roce 2003 získala kolekce výrobků z kozí farmy Ratibořice ocenění biopotravina roku a samotná farma se stala farmou roku.

 

Pavel Dobrovolný

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.1.2016 / 25.1.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné skleněnou medailí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze