Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum Vysočiny Třebíč vydává sbírku lidových písní z Podhorácka

Lidové písně z Podhorácka III.
Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s brněnským pracovištěm Etnologického ústavu Akademie věd České republiky vydávají s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky další svazek sbírky lidových písní z Podhorácka. Třetí díl je zaměřený na písně ze severní části národopisného regionu a na jeho přípravě se podílelo též Podhorácké muzeum v Předklášteří.
 

 
 

Knihu ve formátu A5 a o obsahu 512 stran připravily Marta Toncrová a Silva Smutná. V devíti tematických celcích je uvedeno 308 písní. Písně byly vybrány z dosud neotištěných rukopisných pramenů uložených ve fondech brněnského akademického pracoviště a dále ze starších tisků a regionální literatury. Použity jsou rovněž fotografické materiály z muzejních institucí, státního archivu, obecních úřadů i ze soukromých zdrojů. 


Tato mimořádná publikace, která je první rozsáhlou tištěnou sbírkou lidových písní z uvedené oblasti, je zdrojem písňového materiálu pro odbornou i širokou veřejnost – pro aktivity místních folklorních skupin, pro školy a jiné kulturní a výchovné instituce. Věříme, že spolu s prvním dílem zaměřeným na střední část Podhorácka (Náměšťsko a Velkobítešsko), který byl vydaný v roce 2011 a druhým dílem zahrnujícím jihozápadní část regionu (Třebíčsko, Hrotovicko, Moravskobudějovicko a Jemnicko) vydaným v roce 2013 přispěje k oživení zanikajícího povědomí obyvatel o místní lidové písni a stane se často používanou součástí rodinných knihoven.


Zájemci si mohou publikaci zakoupit za cenu 250 Kč v Muzeu Vysočiny Třebíč, v Podhoráckém muzeu v Předklášteří u Tišnova a v turistických informačních centrech v Náměšti nad Oslavou, Velké Bíteši, Tišnově a v Bystřici nad Pernštejnem.


  • Eva Tomášová, Muzeum Vysočiny Třebíč
    tel.: 568 824 658, e-mail: e.tomasova@muzeumtr.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 16.12.2015 / 16.12.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies