Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vážit se bude v příštím roce na více místech v regionu

Dynamické váhy
Dynamické váhy zabudované do tělesa silnice se v příštím roce pravděpodobně objeví na dalších místech Vysočiny. Kraj Vysočina avizuje zadání veřejné zakázky, prostřednictvím které hledá dodavatele a provozovatele vysokorychlostního tzv. dynamického vážení nákladních vozidel generujícího data o přetížených vozidlech. „Monitorování a postih přetížených vozidel je nástroj, který má napomoci ke snižování nestandardně vysoké zátěže na regionální silnice. Přetížená auta nemají na silnicích co dělat. Už nejsme ochotni tuto skutečnost ignorovat a dívat se, jak se obcházení pravidel podepisuje na kvalitě opravených silnic,“ zdůvodňuje rozhodnutí kraje náměstek hejtmana pro oblast dopravy a silničního hospodářství Libor Joukl.
 

 
 

Předmětem veřejné zakázky, která bude zveřejněna na začátku příštího roku  je dodávka dat z vysokorychlostních vah, která jsou potřebná pro vedení správního řízení s provozovatelem vozidla, které je přetíženo. „Budeme hledat nejen dodavatele technologie, ale zároveň také provozovatele, který nově celý proces monitoringu a vyhodnocení provede sám až k vydání vážního lístku s identifikací SPZ s hodnotami o případném přetížení. Kompletní dokumentace přestupku bude předána příslušnému úřadu k zahájení správního řízení,“ popsal proces Libor Joukl. Od Nového roku přijde přetížení vozidla zhruba na 9 tisíc korun za tunu. Poplatek  - správní pokuta bude rozdělen mezi administrující obec, vlastníka komunikace a kraj. Provoz celého řetězce vah bude Kraj Vysočina financovat ze svého podílu  po dobu 10 let. Poté bude zařízení převedeno na vlastníka komunikace. Podle dostupných statistik je v místě prvních dynamických vah instalovaných Krajem Vysočina u Velkého Meziříčí řešeno denně v průměru pět přestupků spojených s provozem přetíženého vozidla.

 

Nejvíce přetížených vozidel se podle sledovaného stavu silnic pohybuje v rámci Vysočiny po komunikacích propojujících severní část země s Rakouskem. Zatíženy jsou silnice II/353, I/38, I/34, I/37. Během příštího roku by mohla být osazena dynamickými váhami především místa jejich křížení s D1 např. u Humpolce, Větrného Jeníkova nebo Velké Bíteše, mezi dalšími místy figurují komunikace u Ždírce na Havlíčkobrodsku. Některé komunikace v blízkosti těchto míst budou osazena zákazovými značkami nad 12 t.

 

V případě dodržení navrženého časového harmonogramu by se váhy měly v regionu objevit do konce roku 2016.

 

Související tiskové zprávy: http://www.kr-vysocina.cz/kraj-vysocina-chce-zamezit-niceni-svych-silnic-pretizene-kamiony-odhali-vahy/d-4065949


 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.12.2015 / 11.12.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies