Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vánoční výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava

Narodil se Ježíšek
Muzeum Vysočiny Jihlava připravilo v adventním a vánočním čase výstavu s názvem Narodil se Ježíšek (křesťanské Vánoce), která byla v přízemí muzea zahájena minulý týden a potrvá přístupná až do 10. ledna 2016. Otevřena bude denně mimo pondělí, a to i během svátečních dnů vyjma Štědrého dne. „Každoročně na přelomu roku se v jihlavském muzeu koná vánoční výstava. Letos je však pojata zcela jinak. Záměrem je odvést návštěvníky od předvánočního shonu a prostým avšak poutavým způsobem jim připomenout příběh tradující se už po dvě tisíciletí,“ uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Výstavu zahájil farář z kostela sv. Jakuba Petr Božík. Vlídným slovem promluvil o ideji Vánoc, o světle betlémském a pozval všechny přítomné na prohlídku výstavy, ve které vyzdvihl zdařilé propojení textové části s obrazy a plastikami vztahujícími se k příběhu narození dítěte v betlémském chlévě. Vůbec poprvé je prezentován obraz z jihlavské sbírky, na kterém je zpodobněna kojící Madona, což je velmi neobvyklé pojetí, a také obraz černé Madony. Vzácným exponátem je sousoší Vyučování P. Marie, které je vypůjčené od Královské kanonie premonstrátů.

 

„Přijďte si připomenout tradice jako je pečení vánočky, betlémské světlo, půlnoční, K + M + B a dozvědět se více o betlémské hvězdě a názorech astronomů, o dataci narození Ježíše, o Svaté rodině, o sv. Františkovi z Assisi a stavění betlémů a o obdarovávání se, při kterém jde o projev přízně, úcty a lásky. Dozvíte se také, že kořeny Vánoc částečně vycházejí z pohanských slavností zimního slunovratu. Cílem výstavy je navést návštěvníka k zamyšlení, ke kterému během života zejména ve zralém věku dospěje snad každý z nás,“ láká krajská radní.

 

Pro děti je připravena možnost obdarovat maličkými dárky Ježíška v jihlavském muzeu. Po celou dobu konání této poněkud specifické výstavy mohou děti nosit nejenom vlastnoručně vyrobené dárečky, ale i zvířátka nebo postavičky, které se jdou na miminko podívat. Stejně jako kdysi, kdy někteří věřili ve Spasitele a spěchali ho obdarovat a poklonit se mu. Všechny tyto přinesené drobnosti budou vystaveny v předsálí.

 

Zároveň při návštěvě muzea mohou návštěvníci zavítat i na další výstavy - hravou výstavu Fenomén Igráček nebo Zaniklé vesnice na Brtnicku, která přibližuje archeologický výzkum zaniklých středověkých vsí Strenčí, Stančice a Bradlo. Zhlédnout mohou i soutěžní fotografie z letošního ročníku Photographia Natura 2015 nebo si zapózovat před malovaným pozadím a pořídit si vlastní podobenku ve stylu předků v rámci výstavy Já bych chtěl mít Tvé foto!


  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajksý úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 249, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 8.12.2015 / 8.12.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies