Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Nové rozpočtové určení daní by mohlo Vysočině přinést stovky miliónů

Finance
Téměř před koncem roku čekají všechny kraje na novelu zákona upravující rozpočtové určení daní. Jejich podíl se má podle avizované novely vrátit na úroveň roku 2011. „Pro rozpočet Kraje Vysočina by to znamenalo posílení ve výši minimálně 350 miliónů korun. Skutečný daňový výnos se bude odvíjet od celkové ekonomické kondice státu,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí Vladimír Novotný. Na jeho návrh bude částka minimálně 350 miliónů korun figurovat v nově připravovaném rozpočtu kraje na rok 2016 v kolonce strategická rezerva kraje.
 

 
 

„Chceme připravit nový krajský rozpočet na čerpání dalších peněz z EU v začínajícím plánovacím období. Peníze, které získáme tímto dorovnáním na původní procentické podíly sdílených daní, nechceme jen rozpustit do rozpočtu, ale také zodpovědně připravit rezervu pro další zastupitelstva,“ upozorňuje Vladimír Novotný.

 

Úpravě „krajských procent“ u sdílení příjmů z daní předcházelo zvýšení podílů měst obcí, které platí od začátku loňského roku. Většina obcí si díky ní finančně přilepšila. „Na území Kraje Vysočina si obce přišly na dalších zhruba 800 miliónů korun, které mohou rozumně investovat do svého rozvoje, dále například do poskytování sociálních služeb nebo na podporu spolkové činnosti. Každá koruna, která přijde do regionu je dobrá, a my jsme velmi rádi, že byly obcím alespoň částečně dorovnány minulé propady,“ říká Vladimír Novotný s tím, že kraje navýšení procent u obcí od začátku jednotně podporovaly, a to i za cenu upozadění vlastních zájmů, tedy odsunutí vlastního dorovnání na pozdější dobu.  „O to více nás nyní překvapuje argumentace některých sdružení místních samospráv, která průchodnost aktuální novely podmiňují dalšími nárůsty pro své členy. Očekával bych více tolerance, která by oplatila chování krajů při předchozím schvalování zněny principů při financování měst a obcí. Nebráníme se dalšímu dorovnání sdílených daní našich obcí a měst, ale je možné k němu přistoupit postupně v dalších letech. Nechceme politizaci problému, máme totiž obavy, že by tím mohlo dojít k neschválení našeho dorovnání sdílených daní,“ doplňuje Vladimír Novotný.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 12.11.2015 / 12.11.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Krajský úřad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze