Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Unikátní soubor historických kočárků a kolébek zatraktivní Hrad Kámen

Soubor historických kočárků a kolébek na Hradě Kámen
Jedinečný soubor kolíbek, dětských historických kočárků a kočárků pro panenky z nejrůznorodějších materiálů z let 1880 až 1980 už brzy rozšíří bohaté sbírky Kraje Vysočina. Muzeu Vysočiny Pelhřimov se podařilo vyjednat odprodej této rozsáhlé sbírky od soukromé majitelky Miloslavy Šormové. Část kupní ceny pokryje dotace ministerstva kultury. „Jedná se o ucelený a pestrý přehled výrobků nejrůznějších dílen a továren a navíc jsou kolébky i kočárky ve výborném stavu díky pečlivému přístupu paní Šormové,“ uvedla Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, která si osobně tuto starožitnou kolekci prohlédla.
 

 
 

Část exponátů byla na Hradě Kámen jako protipól k prezentaci motocyklů k vidění už v letošním roce, a to na základě výpůjčky od dlouholeté sběratelky, s cílem nabídnout estetické potěšení ženské části návštěvníků.  „Překvapilo nás, že se tato část expozice setkala s kladným ohlasem i u pánského pokolení. Muži oceňovali technickou úroveň - disková kola, podvozky, stahovací okénka, spojené blatníky nebo soustružené rukojeti, zatímco dámy obdivovaly také dobové vybavení a dodané doplňky v podobě šitých nebo paličkovaných krajek, nadýchaných peřinek, jemných záclonek a kanafasů,“ doplnil Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského muzea, které hrad spravuje.

 

Pro příští sezónu se počítá s obměnou vystavených předmětů, neboť záměrem muzea je postupně v průběhu tří let ukázat všech 70 zajímavých exponátů. V souboru je zastoupeno 25 dětských kočárků, 30 kočárků loutkových - pro panenky, které věrně kopírují podobu svých velkých předloh, osm dětských kolébek včetně kolébky pro dvojčata a sedm kolébek pro panenky. V následujícím roce se mohou návštěvníci těšit například na vyřezávanou atypickou kolébku z pozůstalosti statku Trstěnice u Litomyšle, která je spjatá s příběhem Heleny Benešové, zvané Vojnarka, kterou zdramatizoval v roce 1889 Alois Jirásek.

 

Zřizovatel muzea věří, že právě díky prezentaci kočárků, se zvýší návštěvnost hradu Kámen. Letos sem zavítalo 15 797 návštěvníků, což je o cca 500 méně než v předchozím roce. Na této nižší návštěvnosti se pravděpodobně podepsalo horké počasí a i oprava komunikací, která v okolí hradu probíhala.

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 6.11.2015 / 6.11.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Krajský úřad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze