Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na Vysočině (video)

MMR
Informace o nových národních dotačních programech, co bude zásadní při čerpání evropských dotací v novém období, setkání se starosty obcí a členy Regionální stálé konference i radou kraje, návštěva nového Pavilonu urgentní a intenzivní péče Nemocnice Jihlava. Takový byl dnešní program návštěvy ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové v Kraji Vysočina. Téměř z první ruky tak zástupci samospráv dostali informaci o připravovaném zcela novém zákonu o zadávání veřejných zakázek. „Nový zákon vznikal osm měsíců, nejde o další v pořadí 22 novelu, ale o nový zákon, který má za cíl zkulturnit prostředí zadavatelů, ale především uchazečů. Objeví se v něm celá řada skutečností, které navrhli starostové. Právě oni získají více pravomocí, ale i odpovědnosti,“ uvedla Karla Šlechtová.
 

 
 

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek musí vejít v platnost nejpozději do 18. dubna 2016. Do tohoto data musí být překlopeny veškeré příslušné evropské směrnice. V opačném případě, podle ministryně Karly Šlechtové, hrozí České republice pozastavení čerpání evropských dotací. Nová směrnice bude jednodušší, zkultivuje prostředí zadavatelů, ale především žadatelů. Zpřísňuje totiž zásadním způsobem vyřizování podnětů na Úřad na ochranu hospodářské soutěže – zvyšuje kauce, které navíc  v případě podání neoprávněného podnětu, propadnou ve prospěch státu. Objeví se také více povinných hodnotících kritérií, zadavatelé budou moci vyloučit například problémové dodavatele, se kterými mají špatné zkušenosti. Pro účely uplatnění nového zákona v praxi bude ministerstvo zřizovat pro zadavatele novou informační telefonní linku.

 

Karla Šlechtová zmínila také zásadní informaci o novele stavebního zákona. V současné době je v České republice 720 stavebních úřadů. Podle MMR je to zbytečně hodně a dojde patrně k jejich redukci. Ministryně chce osobně dohlédnout také na možný střet zájmů úředníků na těchto odborných pracovištích a ministerstvo bude přísně posuzovat i odbornou způsobilost úředníků vykonávající stavební agendu.

 

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek požádal ministryni pro místní rozvoj o podporu soutěže Vesnice roku, která nejen na Vysočině zaznamenala velký pokles přihlášených obcí. „Kraj Vysočina má velkou snahu obce informovat o podmínkách i výhodách soutěže prostřednictvím svých informačních kanálů, snaží se je podporovat i finančně. Zvýšeni podpory a pozornosti očekávám i od vyhlašovatelů,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek. Karla Šlechtová ho ubezpečila, že soutěž podporuje, na příští rok je připraveno ministerstvo do soutěže vložit větší objem peněz.

 

Pracovní pobyt v Kraji Vysočina zakončila Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj, prohlídkou Pavilonu urgentní a intenzivní péče Nemocnice Jihlava. Jeho vybudování bylo podpořeno významnou dotací z ROP Jihovýchod.


 

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na Vysočině

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 4.11.2015 / 4.11.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Krajský úřad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze