Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vlastimil Rasocha z Gymnázia Chotěboř získal prestižní cenu Česká hlavička

České hlavičky
V polovině října byla v brněnském Sono centru za přítomnosti kamer České televize slavnostně předána ocenění za nejpřínosnější studentské odborné práce a projekty Česká hlavička 2015. Cenu Merkur za oblast společenských a humanitních věd převzal z rukou předsedkyně poroty Prof. Stanislavy Hronové, Vlastimil Rasocha z Gymnázia Chotěboř.
 

 
 

Cestu do společnosti nejnadanějších českých středoškolských studentů nastoupil Vlasta v létě 2014 prací v laboratoři behaviorální ekonomie na University of California v San Diegu. Studoval zde ekonomické teorie podvádění a tezi, že podvádíme zejména tehdy, když si své chování dokážeme vnitřně ospravedlnit. Po konzultacích s Prof. Uri Gneezym tam připravil experiment, jehož cílem bylo zjistit, zda může být diskriminace jedním z faktorů, které ovlivňují naši schopnost ospravedlnit si amorální chování a tím i naši ochotu podvádět.


Vlastní experiment pak realizoval s podporou Marcely Chalupové na chotěbořském gymnáziu. Skupině 93 studentů čtyřletého a osmiletého gymnázia zadal test, při němž mohli získat finanční ohodnocení za správné výsledky. Zároveň přitom kolegům z osmiletého oboru přátelsky věnoval čokoládu a studentům ze čtyřletého oboru odměřeně nedal nic. Pocit diskriminace skutečně ovlivnil ochotu podvádět – členové znevýhodněné skupiny si podvodem přidali o necelých 11% více správných výsledků.


Výsledky svého zkoumání shrnul do práce „Podvádění a diskriminace. Iracionální chování ekonomických agentů“, se kterou vyhrál celostátní kolo Studentské odborné činnosti, získal nominaci do soutěže České hlavičky a bude s ní reprezentovat naši zemi i na mezinárodní úrovni.


  • Zpráva převzata od Gymnázia Chotěboř
  • Více informací ředitel školy Vladislav Smejkal
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 3.11.2015 / 3.11.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Krajský úřad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze