Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina už podruhé pro horolezce Radka Jaroše

Kraj udělil nejvyšší ocenění
Deset osobností Kraje Vysočina převzalo 29. října 2015 z rukou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka v Horáckém divadle Jihlava Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina – dřevěné, skleněné a kamenné medaile. Mezi oceněnými z oblasti kultury, veřejného života, sportu, vědy i rozvoje regionu figurovalo jméno horolezce Radka Jaroše, který jako první v historii udílení medailí Kraje Vysočina převzal ocenění podruhé. V roce 2009 byl za své sportovní úspěchy mezi laureáty se skleněnou medailí, letos převzal medaili kamennou. „Radek je mimořádně cílevědomý, odhodlaný a charakterní chlap, kterého nezastaví před dosažením cíle žádná překážka. Své sportovní úspěchy spojuje se jménem Kraje Vysočina a kraj je na jeho úspěchy hrdý,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

V roce 2015 převzaly Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina ve formě medaile osobnosti, které pro region udělaly mnoho a jejich práce si zaslouží veřejné uznání. Kamenné medaile spolu s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem předal předseda Senátu ČR Milan Štěch.

 

Kamenné medaile Kraje Vysočina v roce 2015

Radek JAROŠ (1964 v Novém Městě na Moravě)

Alpinista a uznávaný sportovec. Šestnáct let zdolával korunu Himalájí – tedy 14 osmitisícovek světa. Za sportovní úspěchy byl hejtmanem vyznamenán už v roce 2009. V tu dobu měl před sebou ještě čtyři vrcholy, poslední K2 zdolal v červenci 2014.

Radek Jaroš je první, kdo je Nejvyšším oceněním Kraje Vysočina dekorován podruhé. Letos z rukou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka převzal medaili kamennou.

 

Pavel SUKDOLÁK (1925 v Humpolci)

Grafik a výtvarník. Patří ke skupině nejvýznamnějších grafiků druhé poloviny 20. století. Jeho originální práce nese stopu vzpomínek z dětství v podobě podmořského světa, ulit, mušlí a lastur přenášená do grafických listů technikou barevného leptu. Vedle grafiky se průběžně věnuje od konce padesátých let i ilustrační tvorbě.

 

Skleněné medaile Kraje Vysočina v roce 2015

Pavel DOBROVOLNÝ (1934 v Ratibořicích na Moravě)

Podnikatel v zemědělství. Na své kozí farmě v Ratibořicích se věnuje především ekologickému zemědělství s produkcí BIO výrobků z kozího mléka. V posledních letech se farma zaměřuje i na pěstování levandule a výrobu antiseptických přípravků a olejů. Celá řada výrobků Dvora Ratibořice je oceněna titulem Biopotravina roku. V roce 2003 byl Dvůr Ratibořice oceněn jako Farma roku v soutěži Asociace soukromého zemědělství ČR.

 

Josef FILA (1951 v Jihlavě)

Ředitel divadla. 15 let působil na postu ředitele krajského Horáckého divadla Jihlava. Jeho jméno je spjato s tradicí divácké ankety Horác nebo hudebního cyklu Jazz v divadle. Je nezdolným životním optimistou s obrovskou vůlí a smyslem pro humor. Obrovským osobním podílem přispěl k rozvoji a propagaci kulturních aktivit Kraje Vysoična.

 

Rudolf FIŠER, CSc. (1940 v Domaželicích u Přerova)

Pedagog a historik, spoluautor odborných publikací. Jeho životním údělem se staly obecné dějiny se zaměřením na středověkou historii slovanských národů a později regionální historie Třebíče, především benediktický klášter a židovské ghetto. Významným způsobem přispěl k zapsání třebíčských památek na seznam UNESCO. Nominační zpráva pro zápis na seznam UNESCO vycházela právě z Fišerových pramenů.

 

Josef KREMLÁČEK (1937 v Třebíči – červen 2015 v Třebíči), oceněn In memoriam

Akademický malíř. Oblíbený ilustrátor dětských knih, autor animovaných filmů. Dlouhodobě spolupracoval s časopisy Mladý svět, Dikobraz, Adión, Sluníčko, Mateřídouška, Ohník… Za svou dosavadní kariéru ilustroval sedm desítek knih pro domácí i zahraniční nakladatele např. Legendy o faraónech od Jiřího Tomka nebo Sibiřské pohádky od Michaely Tvrdíkové. Patří i k uznávaným malířům na sklo.

 

Miloš STRÁNSKÝ (1938 v Praze)

Herec, režisér a ředitel divadla. První porevoluční ředitel Horáckého divadla Jihlava. Stál za novou podobou divadelní budovy a trpělivě řídil její rekonstrukci. Jako herec na prknech divadla ztvárnil 145 rolí, je autorem mnoha divadelních textů a jako režisér nastudoval sedm divadelních inscenací. Celoživotně podporuje a spolupracuje s ochotnickými divadelními spolky z celého regionu.

 

Dřevěná medaile Kraje Vysočina v roce 2015

Kamila BARTOŠKOVÁ (1996 v Pelhřimově)

Úspěšná reprezentantka ČR v požárním sportu, držitelka dvou zlatých a jedné bronzové medaile na MS v požárním sportu – dorostenecká kategorie.

 

Simona NEVRKLOVÁ (1997 v Novém Městě na Moravě)

Studentka gymnázia. Úspěšná překladatelka z anglického jazyka a vítězka překladatelské soutěže Juvenes Translatores, kterou vyhlašuje pravidelně Evropská komise. V roce 2015 získala Simona titul pro Českou republiku. Má přání studovat překladatelství a tlumočnictví a své jazykové portfolio rozšířit o španělštinu a švédštinu.

 

Josef ŠPAČEK (1986 v Třebíči)

Koncertní mistr. Hru na housle vystudoval na prestižních světových univerzitách, nyní působí v České filharmonii na postu koncertního mistra. Exceloval na řadě světových soutěžích, v roce 2012 se stal laureátem světové houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu. Úspěšně vydává vlastní nahrávky. Česká mutace časopisu Forbes zahrnula Josefa Špačka mezi třicítku nejvlivnějších lidí po třicet let.

 

"Kvalita života a spokojenost jsou důsledkem vizí a obětavosti takových osobností, jako jsou ty, které jsme ocenili. Jejich úsilí dělá Vysočinu tím, čím je – dobrým místem pro život nabízejícím inspiraci pro budoucí generace,“ udělal tečku za letošním vyhlášením hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina uděluje krajské zastupitelstvo od roku 2008. Kraj Vysočina udělil za svou historii téměř 60 těchto nejvyšších ocenění. V letošním roce Výbor pro udělování medailí Kraje Vysočina vybíral z 30 došlých nominací, tedy z dosud největšího doručeného počtu.

 

 

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina už podruhé pro horolezce Radka Jaroše

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 30.10.2015 / 30.10.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze