Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Obnova Kalvárie v Pelhřimově dokončena

kaple sv. Kříže v Pelhřimově
Jeden z historických skvostů Pelhřimova, kaple sv. Kříže, tzv. Kalvárie se dočkala kompletní rekonstrukce. Po třech letech prací byla v úterý 27. října 2015 slavnostně otevřena. Díky revitalizaci přilehlých pozemků teď v celé své kráse září do širokého okolí. Slavnostního otevření se zúčastnil i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který společně se starostou města Františkem Kučerou a vikářem Jaromírem Stehlíkem symbolicky přestřižením pásky zpřístupnil kapli široké veřejnosti.
 

 
 

„Těší mě, že se vedení města podařilo i přes řadu překážek tuto vzácnou dominantu Pelhřimova opravit. Nejen obyvatelé Pelhřimova získali důstojné prostory pro celou řadu kulturních a společenských akcí. Rád bych poděkoval všem, kteří se na této zdařilé rekonstrukci podíleli,“ neskrýval nadšení Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina. Na celkových nákladech více než 9 miliónů korun se podílel necelými 10 procenty i Kraj Vysočina, v rámci Programu obnovy kulturních památek v Kraji Vysočina.

 

Kaple sv. Kříže je nemovitou kulturní památkou. Objekt byl v majetku římskokatolické farnosti Pelhřimov a v roce 2012 ho získalo Město Pelhřimov s cílem celkové revitalizace a zpřístupnění veřejnosti. Původní barokní kaple Božího hrobu vystavěná v roce 1671 byla po úderu blesku v roce 1876 zbořena. Nové dějiny místa se píšou od roku 1883, kdy byl položen základní kámen nynější kaple. Ta svým účelům sloužila přibližně do poloviny 20. století. V 60. letech bylo zbořena část schodiště v průběhu let díky vandalům i zničena vitrážová okna. Neopečovávaná vegetace pak objekt zcela zakryla. Již v 80. letech započaly záchranné práce, opraven byl krov a položena nová střecha. V 90. letech si objekt jako depozitář pronajalo Muzeum Vysočiny Pelhřimov. Po několikaletém jednání s římskokatolickou farností byla v roce 2012 kaple ještě společně s kostelem sv. Víta převedena do majetku Města Pelhřimov. Na obnově vitrážového zasklení se podílela finančním příspěvkem řada obyvatel Pelhřimova.

 

 

Obnova Kalvárie v Pelhřimově dokončena

Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 29.10.2015 / 29.10.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze