Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Platy v sociálních službách nadále porostou

Krajský radní Petr Krčál se účastnil pravidelného setkání s představiteli krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. „Hlavními tématy schůzky byly financování sociálních služeb v kraji pro letošní rok, současná podoba sítě služeb a odměňování zaměstnanců v oblasti sociální péče,“ přiblížil radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a rodinné politiky Petr Krčál.
 

 
 

Otázka financování je přitom zásadní. Kraj letos poprvé rozděluje peníze přímo a všem poskytovatelům sociálních služeb. „Učinili jsme takové kroky, aby rozdělování bylo spravedlivé a prostředky dostatečné pro všechny. Věřím, že jsme tento proces nastartovali dobře,“ uvedl radní Krčál. Posun dopředu je znát také u mezd. Ty postupně rostou a dít by se tomu mělo i nadále. „Pracovníci v sociálních službách si jejich růst zaslouží,“ poznamenala předsedkyně krajské rady Jiřina Marešová.


Za poslední dva roky se mzdy zvedaly dvakrát. Od 1. listopadu tomu bude potřetí. „Naplánované je plošné navýšení platů o 3 %,“ přiblížil radní Krčál. Na začátku příštího roku ještě dojde k nárůstu mezd u zdravotního personálu, a to o 5 %.  V případě krajských organizací v sociální oblasti vzrostly mzdy za poslední 2 roky o více než 900 Kč. U domovů pro seniory činí průměrná mzda 19 576 Kč, pracovníci ústavních zařízení si vydělají průměrně 19 770 Kč.


Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že výše průměrné mzdy v 1. pololetí letošního roku činila v odvětví zdravotní a sociální péče 25 080 Kč, z toho za sociální péči 19 422 Kč. Do této částky spadají mzdy všech profesí, které v tomto segmentu pracují a to včetně managementu, vysokoškolsky vzdělaných sociálních pracovníků a pečovatelů v přímé péči. Otázka zvyšování mezd je také obsahem Národní strategie rozvoje sociálních služeb, kterou bude na období 2016 – 2020 schvalovat vládní kabinet.


  • tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 19.10.2015 / 19.10.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze