Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Telčský zámek patřil skřipácké muzice

Telčský zámek patřil skřipácké muzice
U příležitosti 101. výročí narození bratrů Josefa a Ladislava Mátlových, významných telčských rodáků, se uskutečnilo vystoupení skřípáckých muzik Skřipky – dyndy na Horácku. Akci organizovalo Horácké folklorní sdružení ve spolupráci se souborem Podjavořičan na státním zámku v Telči, za finanční podpory města Telče a Kraje Vysočina. „Koncert připomněl nejen činnost bratrů Mátlových, ale i tradici skřipácké hudby v našem regionu, která se největší slávě těšila na počátku 19. století. Jsem ráda, že i dnes se daří tradici udržovat a předávat dalším generacím,“ řekla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

V Telči v celkem pěti blocích představili své umění hry na skřipky domácí soubor Podjavořičan s pásmem v úpravě J. Mátla, jihlavský folklorní soubor Pramínek, který čerpal ze záznamů M. Brtníka, a skřípácká muzika brněnského BROLNu s úpravami F. Dobrovolného, tanečníky a zpěvačkami Vysočanu. V předsálí byla připravena výstava historických podkladů, fotografií a zápisů dokládajících hru na skřipky na Telčsku. Vystavené původní nástroje pocházely z dílny truhláře Rudolfa Maška z Telče. Navíc se jako výtvarník se svými kresbami představil muzikant Míla Brtník.


V řadách publika vedle příznivců lidové muziky přihlíželi zástupci města v čele se starostou Fabešem, notové a rytmické linky bedlivě střežil Míla Brtník starší, zavítali také zástupci rodiny Mátlovy. V publiku bylo možno zahlédnout i některé muzikanty tehdejšího Studentského dyndáckého kvarteta, jak zněl původní název první telčské skřípácké muziky, založené Josefem Mátlem i jihlavští muzikanti z Vysočanu.


Pro skřípáckou muziku – obvykle kvartet - je typický zemitý, skřípavý zvuk houslí, charakteristický skřípácký bas a velmi zvučné zpěvy. Skřipácká muzika na Jihlavsku jako fenomén je v současné době zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina. Akce prezentovala, že i na Telčsku sahají kořeny tradiční horácké hudby hluboko do minulosti a že má mezi současnými umělci své další pokračovatele a nositele tradice. 

  • Jaroslav Novák, předseda Horáckého folklorního sdružení
    Renata Šimánková, Podjavořičan Telč
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 24.9.2015 / 24.9.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze