Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Transformace Domova Jeřabina je u konce, poslední bydlení bylo otevřeno v Humpolci

Transformace Domova Jeřabina
Kraj Vysočina si připisuje další úspěch v projektu transformace sociálních služeb. Včera byly v Humpolci otevřeny dvě domácnosti pro lidi s postižením, čím byla dokončena transformace Domova Jeřabina Pelhřimov (bývalý ÚSPMP Těchobuz). „V Humpolci byly postaveny dva domy pro celkem 12 klientů. Poskytována je tu služba chráněného bydlení, v prvním případě se střední, ve druhém nízkou mírou podpory,“ přibližuje radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál. Domov Jeřabina Pelhřimov je už druhým krajským zařízením, jehož klienti opustili velkokapacitní ústavní péči. Na začátku letošního roku prošel úplnou transformací Domov bez zámku (bývalý ÚSP Jinošov).
 

 
 

V Humpolci se budovalo od června 2014 do května 2015. Domy, jejichž výstavba stála 12 milionů korun, se nacházejí v klidné části města, v blízkosti školního statku. „Poloha je přímo idylická, nabízí spoustu možností a přeji si, aby byly využity,“ poznamenala krajská radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

 

Noví obyvatelé se už stihli zabydlet. K tomu se těší z přízně domácích. „Přihlásilo se nám už devět dobrovolníků z řad místních, kteří nám pomáhají,“ popisuje ředitelka Domova Jeřabina Pelhřimov Simona Tomanová. Bezproblémové soužití vyzdvihnul také starosta Humpolce Jiří Kučera. „Projekt jsme přivítali. Jde o obrovský posun v poskytování sociálních služeb. Navíc veřejné mínění bylo transformaci nakloněno,“ uvedl.

 

Otevřením bydlení v Humpolci skončila stavební část transformace Domova Jeřabina Pelhřimov, která probíhala ve třech etapách. Před Humpolcem bylo nové bydlení postaveno v Cetorazi, Horní Cerekvi, Novém Rychnově, Pelhřimově, Počátkách a Starém Pelhřimově. Celkem bude žít ve svém a podle svého 72 jeho klientů. K tomu byly vybudovány objekty pro terapie. Klienti budou tkát, vyrábět keramiku, mandlovat. Služby bude moci využívat také veřejnost. Náklady na plnou transformaci zařízení včetně vybudování sídla organizace si vyžádaly 121 milionů korun.

 

Proces transformace je podpořen z evropských fondů, z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí a z rozpočtu Kraje Vysočina. V současnosti je dokončována také proměna péče Domova Kamélie Křižanov. 


  • Marek Homolka, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 734 694 489, e-mail: Homolka.M@kr-vysocina.cz
 

Transformace Domova Jeřabina

Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 22.9.2015 / 22.9.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze