Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek převzal dožínkový věnec

Dožínky
Symbolické ukončení letošních žní na Vysočině proběhlo o víkendu v Pelhřimově. Tak zvané dožínky zde společně se zemědělci oslavil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který byl obdarován dožínkovým věncem. Při této příležitosti popřál všem zemědělcům další úspěšný rok a úrodná pole. Letošní žně na Vysočině, ale i na území celé republiky, nabraly mnohem rychlejší tempo než před rokem, kdy se kvůli dešťům protáhly až do poloviny září. Kvalita obilí je dobrá.
 

 
 

Obiloviny letos na Vysočině rostly na 134 248 hektarech polí. Sklizeno z nich bylo dohromady 745 478 tun obilí. Nejvíc se urodilo ozimé pšenice, která zabírala polovinu obilných polí v kraji. Z hektaru zemědělci odváželi v průměru 6,12 tuny, celkem se ozimé pšenice na Vysočině sklidilo přes 420 tisíc tun. Více než pět tun z hektaru bylo ozimého ječmene (5,53 tuny), žita (5,32 tuny) a triticale (žito křížené s pšenicí, 5,43 tuny). Nejnižší výnos měla jarní pšenice, které se na hektaru v průměru urodilo 3,78 tuny.

Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic. Jejich smyslem je oslava ukončení sklizně obilí, které zajišťovalo obživu na další období, a poděkování za štědré dary poskytnuté přírodou. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chasy zaplatit.


Dožínky  • s využitím materiálů Krajské agrární komory
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.9.2015 / 8.9.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze