Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

I o letošním adventu vystaví v Římě betlém z Vysočiny

Betlém
Na jubilejním 40. ročníku prestižní výstavy „100 PRESEPI“, konané okolo doby adventní v Římě, bude mít Kraj Vysočina svého zástupce v podobě „Betlému s věží“ od Josefa Macholána. „Už potřinácté se přihlásilo Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky při Svatém stolci ve Vatikánu na tuto věhlasnou výstavu. V nápaditých expozicích jsou k vidění betlémy veškerých rozměrů od miniaturních až po ohromné, tradiční či moderně pojaté. A to téměř ze všech zemí světa,“ uvedla Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu s tím, že věří, že betlém z Vysočiny zaujme porotu.
 

 
 

Ve velké konkurenci mnoha vystavených exponátů dokázal další betlém od téhož autora vybojovat na výstavě před osmi lety bronzovou medaili. Správce sbírky, Muzeum Vysočiny Třebíč, musí s dostatečným předstihem zajistit vše potřebné, zejména vyřídit povolení Ministerstva kultury České republiky k vývozu sbírkového předmětu do zahraničí a jeho pojištění na převoz.

 

Architekt a designér Josef Macholán, autor betlému, se narodil v roce 1932 v Sudicích na Třebíčsku. Pracoval v nábytkářském oboru jako návrhář. Vedle průmyslového designu se věnoval umělecké tvorbě. Vytvořil například unikátní kolekci židlí, které pojal jako objekt-sochu. S toutéž invencí jako k nábytku přistupoval v posledních letech svého života k tvorbě betlémů, které jsou současné a velice originální. Některé z nich měří kolem dvou metrů. Jako materiál využíval větvičky, kůru, překližku, noviny nebo pletivo. Vedle klasických námětů – např. Betlém s větrným mlýnem či Betlém v červených skalách jsou některé z jeho betlémů pojaty velmi specificky – např. betlém v jednom z podlaží mrakodrapu či betlém střežený vojenskou jednotkou i s bojovým vrtulníkem.  Betlém s věží vznikl v roce 2006 a k jeho výrobě bylo použito především dřevo a papír. I přes jeho originalitu je zachován klasický námět betlému. Tvorba J. Macholána byla ukončena jeho náhlým úmrtím v roce 2007. Betlémy byly do krajské sbírky získány z pozůstalosti v letech 2009 a 2010.

 

Mezinárodní výstava v ústřední části Říma v Bazilice S. Maria del Popolo a přilehlých Bramantských sálech se koná od 26. listopadu 2015 do 10. ledna 2016. Již dlouhodobě patří mezi vyhledávané a oblíbené aktivity v době vánoční, neboť během jednoho a půl měsíce trvání ji navštíví okolo 65 tisíc návštěvníků.


  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
betlém
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 2.9.2015 / 2.9.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze