Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kraj Vysočina nechal pro všechny prvňáky vyrobit speciální stavebnici

ROTO
Stavebnici vyrobenou na míru pro Kraj Vysočina letos dostanou jako technickou pomůcku do hodin pracovních činností všichni prvňáčci v Kraji Vysočina. Jde o další z kroků, které krajská samospráva cílí na podporu technického vzdělávání. Po středních školách a 4. – 8. třídách základních škol je vytvořený systém zaměřován už také na nejmladší děti ze základních škol. „251 dílků z tvrdé lepenky budou moci děti dekorovat a podle pracovních listů nebo z nich podle vlastní fantazie vytvořit vlastní dílka,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

Stavebnice Roto z Vysočiny je určená pro 1. – 3. třídy základních škol a je zcela ojedinělou stavebnicí, která vznikla na základě inciativy firmy Bosch, Kraje Vysočina a kreativních nápadů metodického týmu, složeného ze čtyř učitelek základních škol a pracovnic a pracovníků Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Kraje Vysočina. „Pracovními listy provádí malé konstruktéry postavička Igráčka, který představuje vybrané profese. Z 251 dílů a podle dvaceti pracovních listů děti postaví například květiny, zvířátka nebo jednoduché stavební stroje nebo ruční nářadí,“ popisuje Jana Fialová. Doporučená hodinová dotace pro práci s novou stavebnicí je 10 vyučovacích hodin v rámci pracovních činností pro každý ročník. Vypracovaná metodika navíc obsahuje i další náměty pro práci se stavebnicí v dalších předmětech např. v matematice, tak aby s ní bylo skutečně možné pracovat celé tři roky.


Stavebnice slouží jako základ pro rozvíjení prostorové představivosti dětí. Dílky, vyrobené z papíru, plastu a kartonu umožnují jednoduchou manipulaci a rozvíjejí jemnou motoriku. „Rozhodli jsme se tuto stavebnici darovat všem dětem na vstupu do první třídy a chceme tím systematicky rozvíjet zručnost a tvořivost,“ zdůrazňuje Jana Fialová. Tato jedinečná stavebnice přispěje také k osvojení si řady praktických dovedností a návyků, umožní žákyním a žákům poznat okolní svět a nejen v hodinách pracovních činností bude výuka stále probíhat hravou formou.


Podle posledních výzkumů je zřejmé, že s učením technicky myslet a s rozvojem konstrukční schopnosti u dětí je třeba začít v co nejútlejším věku a stavebnice Roto z Vysočiny je s tímto závěrem plně v souladu.


Zajímavosti a přednosti ROTA z Vysočiny

  • větší dílky se zakulacenými rohy

  • možnost popisovat dílky smazatelným fixem (domalování obrázků apod.)

  • možnost využití stavebnice v jiných hodinách (matematika, český jazyk, výtvarná a tělesná výchova, apod.)

  • technická úroveň odpovídající danému věku dětí

  • propojení s určitým povoláním – informace ze světa práce, výchova k volbě povolání


  • Více informací Jana  Hadravová a Terezie Doleželová, odbor školství, mládeže a sportu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • e-mail: tisk@kr-vysocina.cz


Ukázka pracovního listu pro práci dětí s Rotem z Vysočiny

Ukázka pracovního listu pro práci s Rotem z Vysočiny.

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.8.2015 / 27.8.2015

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies