Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

Zlatá podkova oslaví o víkendu padesátku

Zlatá podkova
Nejstarší seriálový závod jezdeckých soutěží ve všestrannosti a spřežení v České republice - Zlatá podkova slaví letos 50. výročí. Kolbiště v Humpolci s přilehlým areálem zabírá rozlohu téměř 30 hektarů a patří k nejoblíbenějším sportovištím svého druhu. „Třem dnům plným vrcholných sportovních výkonů předchází nejen nutná kvalifikace těch nejlepších jezdců, ale i týdny tvrdé práce realizačního týmu,“ informuje Jan Mácha z pořádajícího Školního statku Humpolec.
 

 
 

Areál patřící krajskému Školnímu statku každoročně koncem prázdnin – tedy už tento víkend - zaplní tisíce milovníků koní pod sedlem i ve spřeženích. Divácky jsou podle ředitele  sdružení Soutěže podkovy Jiřího Klubala nejatraktivnější terénní zkoušky a parkur. „Pokud jde o obtížnost, obecně můžeme označit za náročné vodní překážky, které některým účastníkům působí hodně problémů. Nelze jednoduše srovnávat překážky ani v průběhu mnoha let, mění se totiž pravidla podle kterých jsou tratě a překážky stavěny i způsoby tréninku koní,“ říká Klubal. Díky otevřenosti závodiště mohou diváci sledovat zdolávání parkurových disciplín přímo v blízkosti překážek, mohou se volně pohybovat po kolbišti a být tak blíž svým favoritům. Těmi mohou být v letošním roce např. zástupce domácího klubu JK ČZA při ŠS Humpolec Markéta Máchová s Aférou nebo Ladislav Jirgala se svým soutěžním dvojspřežím.

 

Neúspěšnější jezdkyní všestrannosti je Radka Dvořáková, která Zlatou podkovu vyhrála sedmkrát, v kategorii spřežení je statisticky nejlepší Jiří Nesvačil st., hlavní soutěž mistrů opratí dvojspřeží vyhrál devětkrát. Oba jezdci mají na svých kontech další řadu sportovních úspěchů.

Velký podíl na zachování Zlaté podkovy a jejím udržení na Vysočině mají zakladatelé pořadatelské Soutěže. Závody Zlaté podkovy řadu let finančně podporuje Kraj Vysočina, v současné době je s jménem podporujícího kraje spojena právě hlavní cena.

 

Obor agropodnikání se zaměřením na chov koní a jezdectví, který se vyučuje na České zemědělské akademii v Humpolci vychovává další jezdce a chovatele koní. V rámci chovatelských oborů patří mezi nejžádanější,“ uzavírá krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád (ČSSD).

 

Finále Zlaté podkovy se na kolbišti v Humpolci jezdí od roku 1970. Začátky jezdeckého sportu jsou v Humpolci spojeny je jménem Zdeňka Kotena z Vystrkova, za závodem Zlaté podkovy stál Vojtěch Jirsa ze SZeŠ Humpolec. 


Více na www.zlatapodkova.cz.


  • tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 20.8.2015 / 20.8.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies