Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Pět ocenění za péči o válečné hroby

Za příkladnou péči o válečné hroby v Kraji Vysočina byly v letošním roce oceněny město Humpolec a obec Krahulov a také konkrétní zástupci třech obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Tradiční pamětní plakety předala oceněným Lenka Zvánovcoová Lemingorová z odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR na slavnostním vyhlášení krajského kola Vesnice roku 2015 v Martínkově. V Kraji Vysočina je evidováno přes 1 800 válečných hrobů a pietních míst, které připomínají přes 18 000 obětí.
 

 
 

Plaketu za péči o válečné hroby získalo v Kraji Vysočina, včetně letošních oceněných, již několik desítek obcí, tentokrát však Krajský úřad Kraje Vysočina na ocenění navrhl i vybrané pracovníky městských úřadů, kterým je agenda péče o válečné hroby zákonem svěřena. Pamětní plaketu tak vedle zástupců samospráv převzaly i Zuzana Vostrejšová z Městského úřadu Žďár nad Sázavou, Iva Vacatová z Městského úřadu Humpolec a Věra Háková z Městského úřadu Pelhřimov.

 

Válečnými hroby jsou podle zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech, nejen místa, kde jsou pohřbeny ostatky osob, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo ostatky osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války, ale také pietní místa (pamětní desky, pomníky nebo jiné památníky), která takovéto osoby připomínají.

Válečné hroby i pietní místa jsou evidovány v Centrální evidenci válečných hrobů, kterou vede Ministerstvo obrany ČR a je veřejně přístupná na webových stránkách http://www.valecnehroby.army.cz.

 

  • Daniel Trtík, oddělení právní a krajského živnostenského úřadu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: trtik.d@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.8.2015 / 14.8.2015

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies