Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Lesníky trápí extrémní sucho

Současné extrémní sucho, které způsobuje nedostatek vláhy, trápí nejen zemědělce, zahrádkáře a vodaře, ale i lesníky. "Nedostatek srážek způsobuje vlastníkům lesů problémy, vážně ohrožená je významná část letošní výsadby sazenic. I přes řádné jarní zalesnění současné vysoké teploty a nedostatek vodních srážek sazenice likvidují," vysvětluje Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí.
 

 
 

Vysoký úhyn je patrný například u jedlí, které uschly místně z více než 50 % a regeneraci u nich nelze očekávat. O trochu lepší situace je u buku, kde je úhyn do 50 % a navíc je naděje, že v případě dostatku srážek v podzimním období stromky regenerují. Relativně dobře se prozatím s horkem a suchem vyrovnávají sazenice smrku. Ale i ty, pokud nedojde ke snížení teplot a nepřijdou srážky, budou vykazovat extrémní škody.


„Je samozřejmostí, že ne všude lze přistoupit k obnově porostů přirozeným způsobem. Podíl umělé obnovy lesa v posledních desetiletích výrazně klesá, ale na některých místech se bez něj nelze obejít. Jarní výsadba nestihla potřebným způsobem zakořenit a je nejnáchylnější na usychání,"komentuje aktuální nepříznivou situaci krajský radní Zdeněk Chlád.


Vylepšení bilance srážek závlahou se v rámci lesního hospodářství běžně používá v lesních školkách. Sazenice jsou zde pravidelně zavlažovány a o to intenzivněji jim musí být dodávána voda v tomto počasí. I v těchto provozech by ale lesníci ocenili dešťové srážky, které by umožnily snížení závlah a potřebným způsobem doplnit zdroje vody.  

 

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 264, e-mail: bartos.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 13.8.2015 / 13.8.2015

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies