Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

První dva hasičské zásahové vozy na stlačený zemní plyn jezdí na Vysočině

Hasičský vůz na CNG
Dva nové speciální vozy pro zásahy u požárů elektrorozvodů a dalších elektrozařízení mají od srpna hasiči na Vysočině. Dnes je společně s jednatelem společnosti E.ON ČR Michaelem Fehnem slavnostně předal hasičům hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Nové zásahové vozy používají k hašení oxid uhličitý. Jejich motory pohání CNG – stlačený zemní plyn. V ČR se jedná o vůbec první dva zásahové vozy integrovaného záchranného systému, které využívají tento alternativní pohon. „Pořízení těchto unikátních zásahových vozidel je dalším konkrétním příkladem spolupráce společnosti E.ON a Kraje Vysočina v rámci projektu Vysočina šetří energii. Rád bych poděkoval společnosti E.ON, která na pořízení této techniky přispěla třemi miliony korun, tedy polovinou z celkové šestimilionové investice. Hasičům přeji, aby zásahů nejen s těmito vozy měli co možná nejméně,“ sdělil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Oba nové zásahové vozy mají i své neformální jméno – Sněhurka. Plynový hasičský automobil „Sněhurka“ je určen k provádění hasebního zásahu pomocí oxidu uhličitého, který je vhodný k hašení elektrického zařízení pod napětím, hořlavých kapalin a plynů. Při expanzi CO2 v proudnici dochází k poklesu teploty až na -760 ºC, přičemž část CO2 přechází do pevné fáze, jež má podobu sněhových vloček. Sněhurky budou využitelné nejen u případných požárů rozvoden či elektroinstalací, ale také při velkých sportovních akcích, jako jsou např. světové poháry a mistrovství světa v biatlonu. Zde riziko případného požáru spočívá v desítkách kilometrů kabelů a televizních rozvodů přenosových vozů.

 

Pohon na CNG (stlačený zemní plyn) navíc sníží provozní náklady o více než 50 % oproti běžnému pohonu. Další výhodou alternativního pohonu je i nižší množství prachových částic z motoru. Pro srovnání – staré velkoobjemové dieselové motory nákladních vozidel v normě EURO 3 uvolňovaly za rok až 6 tun prachových částic v závislosti na počtu ujetých kilometrů. Nová vozidla mají nádrž na 34 kg zemního plynu, na které ujedou přibližně 350 km. Navíc mají také záložní benzínovou nádrž. Takto upravená hasičská zásahová vozidla s pohonem na CNG jsou v ČR technickým unikátem. Volba alternativního pohonu je důkazem, že i přes dosavadní potíže s parkováním vozidel na CNG v podzemních garážích bere HZS alternativní pohon jako výzvu. 

 

 

První dva hasičské zásahové vozy na stlačený zemní plyn jezdí na Vysočině

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 5.8.2015 / 5.8.2015

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies