Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ministerstvo financí likviduje další pracoviště finančních úřadů

peníze, ilustrační foto
Občané Náměště nad Oslavou, Pacova a Telče přijdou od prvního ledna 2016 o své pobočky finančních úřadů. Takový je plán Finanční správy, která hodlá v celém státě uzavřít celkem 23 územních pracovišť. Vzhledem k tomu, že se o této zásadní zprávě starostové dotčených měst v Kraji Vysočina dozvěděli pouze z médií, svolali dnes v Telči mimořádnou tiskovou konferenci, které se zúčastnil i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a senátor Miloš Vystrčil.
 

 
 

„Na jedné straně se stát snaží hledat peníze na podporu venkova, na druhé pak neuváženými kroky jednotlivých ministerstev omezuje dostupnost základních služeb státní správy v menších městech a obcích, čímž právě nepřispívá k jeho rozvoji. Pokud se náhodou v této vlně rušení poboček finančních úřadů podaří ušetřit, ušetří pouze Finanční správa. Náklady se automaticky zvýší na straně opačné - v regionu, u podnikatelů a obyvatel,“ neskrýval překvapení z připravovaných změn hejtman Kraje Jiří Běhounek.

Na individuální potřeby měst a obcí upozorňují i starostové. Všechny deklarace pro druhou etapu reformy veřejné správy se postupně rozplývají. Obce III. stupně byly vytvořeny s vizí přiblížením služeb k občanům, v posledních několika letech se však děje opak. Připomenout si můžeme změny v oblasti vyplácení sociálních dávek, změny v síti poboček katastrálních úřadů, či přípravy na změny ve fungování stavebních úřadů i redukování sítě poboček České pošty.

 

„Veřejná správa musí fungovat jako komplexní systém služeb pro obyvatele, jednotlivá ministerstva nemohou individuálně nekoncepčními kroky zasahovat do regionů, které jsou v rámci naší republiky velmi rozdílné. Je nutné si nelhat a otevřeně vést regulérní diskuse o dalším směřování služeb státní správy, aby nebyli znevýhodňováni obyvatelé malých měst a obcí,“ dodal hejtman.

 

Finanční správa v ČR je dána Zákonem o finanční správě č. 456/2011 Sb., dle tohoto zákona je zřízeno Generální finanční ředitelství (GFŘ) a finanční úřady pro kraje (se sídlem dle krajského města). Tyto finanční úřady nejsou samostatnými účetními jednotkami , mají postavení vnitřních organizačních jednotek GFŘ. Dále jsou na základě vyhlášky MF  zřizována a bohužel taky rušena územní pracoviště finančních úřadů. Takže ke zrušení územních pracovišť stačí změna vyhlášky, která neprochází Parlamentem ČR, k její platnosti stačí podpis ministra financí.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz

 

Ministerstvo financí likviduje další pracoviště finančních úřadů

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 29.7.2015 / 29.7.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Krajský úřad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze