Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zajímavá výstava a speciální prázdninové akce v pelhřimovském muzeu

Muzeum Vysočiny Pelhřimov
Až do konce srpna 2015 můžete v Muzeu Vysočiny Pelhřimov obdivovat umění Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků na výstavě Dráteníkův rok. "Vystaveny jsou výrobky z drátu od těch rozměrově nejmenších až po velikostní unikáty. Na čtvrtek 16. července je navíc připraveno drátování pro děti s názvem Lepší než drátem do oka. Akce se koná od 15 hodin a vstup je na ni zdarma," zve radní Kraje Vysočina Marie Kružíková.
 

 
 

Na výstavě  jsou k vidění nejenom tradiční drátenické výrobky jako odrátované hrnce, hrnky, misky, talíře, ale i drátované šperky v kombinaci s kameny, ozdoby, klobouky, oblečení, kraslice, postavičky lidské i zvířecí - a vše vyrobené s ohromnou fantazií. Součástí výstavy jsou i doprovodné naučné texty o historii drátenického řemesla, o současných drátenících a různých zajímavostech. „Překvapila mě různorodost a umělecké zpracování vystavených výrobků, které nepozbyly ani své praktičnosti. Řadu z nich lze denně používat, a tak tato překrásná řemeslná práce neslouží pouze jako dekorace," s obdivem ke zručnosti dráteníků sděluje Marie Kružíková, krajská radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Dráteníci, kteří dříve putovali od vesnice k vesnici a opravovali hliněné nádobí, vymizeli okolo roku 1940. Toto prastaré řemeslo však nezaniklo a naopak se nadále rozvíjelo. Dokladem je právě probíhající výstava v pelhřimovském muzeu. 

 

Dále v průběhu letních prázdnin připravilo muzeum pro své návštěvníky řadu speciálních akcí, které se konají vždy ve středu. Například animované prohlídky pro děti, které se uskuteční 29. července a 12. a 26. srpna. Dospělí se mohou dozvědět více o historii Pelhřimova a zámku pánů z Říčan, ale i zajímavé detaily k exponátům, v rámci komentované prohlídky pořádané 22. července a také 5. a 19. srpna. V rámci animovaných prohlídek s odlehčeným lektorským výkladem a interaktivními aktivitami se děti dozví, jak vypadala práce sochaře, projdou se Pelhřimovem 19. století i mezi hrdiny biblických příběhů ze stropu Freskového sálu, objeví tajné komnaty a na chvíli se stanou samy muzejními pracovníky.


Na pátek 14. srpna je připraveno autorské čtení v podání spisovatelky a ilustrátorky Terezy Říčanové, která pobaví nejenom děti, ale i dospělé nad svojí knihou Vlk Šedivák. 


  • Jana Komínová,odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 249

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 14.7.2015 / 14.7.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze