Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Cenný dukát sv. Václava od Josefa Šejnosta ve sbírce Kraje Vysočina

Dukát
Kraj Vysočina rozšířil svoji sbírku o mimořádně numizmaticky i umělecky cennou minci, kterou je certifikovaný dukát sv. Václava. „Muzeum Vysočiny Pelhřimov je správcem rozsáhlé sbírky medailí, plaket, plastik, modelů a kreseb z pozůstalosti významného českého sochaře a medailéra Josefa Šejnosta, rodáka z Těšenova pod Křemešníkem,“ uvedla Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, která doplnila, že právě na realizaci novoražby poskytlo pelhřimovské muzeum originály bronzových modelů autora J. Šejnosta. V Mincovně Kremnica byla na konci letošního dubna provedena ražba v tzv. dukátovém zlatě v nákladu 300 kusů a 100 číslovaných kusů. V průběhu roku dojde ještě k dalším ražbám, ze kterých pelhřimovské muzeum vždy obdrží jeden exemplář do sbírky.
 

 
 

V listopadu loňského roku vzala Rada Kraje Vysočina na vědomí záměr novoražby svatováclavského dukátu dle návrhu akademického sochaře Josefa Šejnosta společnostmi Numizmatika Kremnica s. r. o. a Mincovňa Kremnica š. p. a uložila pelhřimovskému muzeu spolupracovat při realizaci novoražby. Výsledkem je prvoražba nevydaného dukátu sv. Václava o průměru 19,75 mm, která připomíná dílo jednoho z nejuznávanějších medilérů.

 

Akademický sochař J. Šejnost (30. 5. 1878 – 9. 2. 1941) se během svého života stal dvorním medailérem vlád a významných osobností Československé republiky, přičemž škála jeho volné tvorby byla velmi široká. Specifickou oblast námětů tvořily přírodní kompozice a jako zdroj inspirace mu posloužila Vysočina, ke které se vždy hrdě hlásil jako ke svému domovu. Již v roce 1923 se J. Šejnost přihlásil jako ryzí vlastenec do veřejné soutěže o ražbu československých dukátů. Jeho zajímavý návrh zachycující na averzu stojící postavu vévody sv. Václava nebyl komisí pravděpodobně pro svůj příliš moderní přístup přijat. Pokusil se tedy o dílčí realizaci vlastními prostředky, kdy s ohledem na omezené finanční možnosti nechal v pařížské mincovně vyrazit 20 kusů bronzových odražků a pouhé 3 odražky zlaté. V 70. letech 20. století věnoval návrhy dukátu syn Josefa Šejnosta, akademický sochař Zdeněk Šejnost, pelhřimovskému muzeu. Po více než 90 letech se tak zrealizoval sen J. Šejnosty o emisi svatováclavských dukátů. 

 

Jedním z prvních majitelů vzácného dukátu je také hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

  • Jana Komínová, odbor kultury a památkové péče
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • Více informací Muzeum Vysočiny Pelhřimov
 

Dukát sv. Václava.

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.6.2015 / 26.6.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Krajský úřad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze