Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Cenný dukát sv. Václava od Josefa Šejnosta ve sbírce Kraje Vysočina

Dukát
Kraj Vysočina rozšířil svoji sbírku o mimořádně numizmaticky i umělecky cennou minci, kterou je certifikovaný dukát sv. Václava. „Muzeum Vysočiny Pelhřimov je správcem rozsáhlé sbírky medailí, plaket, plastik, modelů a kreseb z pozůstalosti významného českého sochaře a medailéra Josefa Šejnosta, rodáka z Těšenova pod Křemešníkem,“ uvedla Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, která doplnila, že právě na realizaci novoražby poskytlo pelhřimovské muzeum originály bronzových modelů autora J. Šejnosta. V Mincovně Kremnica byla na konci letošního dubna provedena ražba v tzv. dukátovém zlatě v nákladu 300 kusů a 100 číslovaných kusů. V průběhu roku dojde ještě k dalším ražbám, ze kterých pelhřimovské muzeum vždy obdrží jeden exemplář do sbírky.
 

 
 

V listopadu loňského roku vzala Rada Kraje Vysočina na vědomí záměr novoražby svatováclavského dukátu dle návrhu akademického sochaře Josefa Šejnosta společnostmi Numizmatika Kremnica s. r. o. a Mincovňa Kremnica š. p. a uložila pelhřimovskému muzeu spolupracovat při realizaci novoražby. Výsledkem je prvoražba nevydaného dukátu sv. Václava o průměru 19,75 mm, která připomíná dílo jednoho z nejuznávanějších medilérů.

 

Akademický sochař J. Šejnost (30. 5. 1878 – 9. 2. 1941) se během svého života stal dvorním medailérem vlád a významných osobností Československé republiky, přičemž škála jeho volné tvorby byla velmi široká. Specifickou oblast námětů tvořily přírodní kompozice a jako zdroj inspirace mu posloužila Vysočina, ke které se vždy hrdě hlásil jako ke svému domovu. Již v roce 1923 se J. Šejnost přihlásil jako ryzí vlastenec do veřejné soutěže o ražbu československých dukátů. Jeho zajímavý návrh zachycující na averzu stojící postavu vévody sv. Václava nebyl komisí pravděpodobně pro svůj příliš moderní přístup přijat. Pokusil se tedy o dílčí realizaci vlastními prostředky, kdy s ohledem na omezené finanční možnosti nechal v pařížské mincovně vyrazit 20 kusů bronzových odražků a pouhé 3 odražky zlaté. V 70. letech 20. století věnoval návrhy dukátu syn Josefa Šejnosta, akademický sochař Zdeněk Šejnost, pelhřimovskému muzeu. Po více než 90 letech se tak zrealizoval sen J. Šejnosty o emisi svatováclavských dukátů. 

 

Jedním z prvních majitelů vzácného dukátu je také hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

  • Jana Komínová, odbor kultury a památkové péče
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • Více informací Muzeum Vysočiny Pelhřimov
 

Dukát sv. Václava.

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.6.2015 / 26.6.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies