Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hnízdění orlů mořských na Vysočině

V letošním roce bylo na Vysočině zaznamenáno celkem deset hnízd orla mořského, z nichž na šesti se podařilo vyvést mláďata. Na čtyřech místech orli sice zahnízdili, ale následně v důsledku lidské rušivé činnosti hnízdo opustili. „Například u Jiříkova a Březejce zastavila Česká inspekce životního prostředí těžbu dříví v lese. Ptáci se sice po vyrušení na hnízdo vrátili, ale na přelomu března a dubna hnízdo opět opustili. Příčiny mohou být různé, je ale pravděpodobné, že vyrušením došlo k zastuzení vajec, a když se mláďata nevylíhla, orli hnízdo opustili,“ vysvětluje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
 

 
 

Další dospělý pár orlů se pohyboval v okolí Velkého Špičáku, ale tam byla samice na začátku hnízdní sezóny  otrávená karbofuranem. V současné době probíhá dohledávání dalšího možného hnízda u Obce Kámen na Pelhřimovsku.

Celkem byla okroužkována desítka mláďat barevnými odečítacími kroužky, které umožní sledovat vývoj vysočinské populace orlů mořských.

Letošní rok se zdá i přes několik opuštěných hnízd celkově úspěšný. Je však třeba si uvědomit, že v této chvíli jsou ještě mláďata na hnízdech. Hnízda jsou stále ohrožená, prudké bouřky v červnu mohou hnízdo poničit nebo shodit.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 16.6.2015 / 16.6.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze