Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Marie Kružíková se zúčastnila pietního aktu v Lidicích

Lidice.
Radní Kraje Vysočina Marie Kružíková se v Lidicích poklonila obětem nacistického masakru. Připomněla si tak třiasedmdesáté výročí tragédie a položila květiny ke společnému hrobu obětí a pomníku dětí. „Místo, kde stávaly Lidice, mělo být pouze holým polem, jméno obce vymazáno z map. Lidice budou už navždy symbolem utrpení nevinných lidí a varováním, protože i po druhé světové válce se v různých částech světa odehrávají genocidy a zlo se v různých podobách vrací,“ uvedla Marie Kružíková.
 

 
 

Pietní akt byl doprovázen vystoupením japonského dětského sboru a celostátní, již devátou, přehlídkou pěveckých sborů „Světlo za Lidice“. Za spolupráce Leony Machálkové zazpívaly pod mottem „Jsme děti, které zpívají lidickým dětem“ dětské sbory ze všech krajů České republiky. Kraj Vysočina reprezentoval pod záštitou hejtmana Jiřího Běhounka sbor Žďáráček se sbormistry Danou Foralovou a Pavlem Schmidtem.

 

Po celý den byl vstup do výstavních prostor muzea zdarma. Akci organizuje Památník Lidice pod záštitou Ministra kultury ve spolupráci se zastupitelstvem města Lidice a Českým svazem bojovníků za svobodu. Nacisté Lidice vypálili kvůli podezření, že jeden z obyvatel obce byl spojený s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

 

Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

 

 

Lidice

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 16.6.2015 / 16.6.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze